BDE: Německé soudy ruší komunální monopoly na nakládání s odpadem
Soudní omezení rekomunalizace odpadového hospodářství. Spolkový svaz německého odpadového, vodního a těžebního průmyslu (BDE) vydal dne 13. ledna 2016 tiskovou zprávu, ve které informuje o dalším soudním rozhodnutí rušícím dosavadní netřžní omezení v oblasti nakládání s komunálními odpady, způsobené tzv. rekomunalizací odpadového hospodářství.
Zmíněné rozhodnutí tak jen potvrdilo celoněmecký odmítavý trend proti stávajícím protisoutěžním monopolům v odpadovém hospodářství. Německo tímto způsobem postupně ustupuje od legislativního nastavení, které od roku 2012 umožňuje ve prospěch komunální sféry odstranit legitimně hospodářskou soutěž prostřednictvím různých zákazů.
Podle BDE se nyní ukazuje, že odstranění hospodářské soutěže v končeném důsledku opravdu zapříčinilo vyšší ceny pro spotřebitele, což je v rozporu s původními záměry zákonodárců.
Zde přinášíme citaci německého článku ze dne 13.1.2016
„Celostátně ruší soudy komunální monopoly na odpad“
"Ve včera zveřejněném rozhodnutí zrušil správní soud v Berlíně zákaz Berlínské Správy životního prostředí proti sběru objemného odpadu z domácností vydaný na šest soukromých společností likvidujících odpad. BDE - Spolkový svaz německého odpadového, vodního a těžebního průmyslu vítá toto rozhodnutí, které celostátně rozšíří rozhodnutí soudů ve prospěch sběru objemného odpadu prostřednictvím soukromých společností likvidujících odpad.
BDE-Prezident Peter Kurth: „Teprve zákon o odpadovém hospodářství z roku 2012 umožnil obcím, aby na základě chatrných odůvodnění odstranily nevítanou konkurenci z cesty prostřednictvím zákazu. Že se nyní stále více soudů staví na odpor těmto snahám, je dobrým signálem pro občana, který bude mít do budoucna na trhu opět šanci najít takového dodavatele, který mu poskytne nejlepší služby za nejlepší cenu.“
Postižení tímto zákazem byly takové firmy zabývající se likvidací, které například dodávaly kontejnery pro objemný odpad. Zcela odstranit hospodářskou soutěž na tomto trhu a v končeném důsledku zapříčinit vyšší ceny pro spotřebitele nemůže být v souladu se záměry zákonodárců, řekl Peter Kurth. Rozhodnutí správních soudů a vyšších správních soudů v Šlesvicku-Holštýnsku, Sasku a nedávno v Berlíně tento názor potvrzují.
Zcela neopodstatněné je obvinění, že soukromá společnost likvidující odpad se snaží zajistit „své místo na výsluní,“ na úkor čistoty ve městě Berlíně. Na jedné straně soud konstatoval, že při ročním objemu cca. 52 800t objemného odpadu v Berlíně, je pouze 8 % tohoto množství sbíráno soukromými subjekty, proto nelze předpokládat, že soukromé subjekty představují hrozbu pro fungování komunálních společností. Na druhé straně je toto tvrzení naprosto vzdálené realitě. „Kdo nabízí atraktivní službu za reálné ceny a s dobrým servisem, nemusí si dělat starosti o získání zákazníka, který bude chtít zneškodnit objemný odpad. Věříme, že komunální společnosti odstraňující odpad jsou rovněž připravené bojovat o zákazníka a nespoléhají se na protisoutěžní monopoly,“ dodal Peter Kurth. „"
Z důvodu plné autenticity přinášíme níže citaci tiskové zprávy BDE z 13.1.2016, jejíž původní znění naleznete zde: http://bde.de/assets/newsletterpdfs/pressemitteilung/2016/PM-16-01-13-Sperrmuellmonopol.pdf.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články:
Moderní obec: Integrovaný systém, nebo i jiné způsoby než centralizované pojetí nakládání s odpady?