ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti
Členové České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) se aktivně věnují recyklaci a vzdělávání v oblastech třídění a recyklace odpadu. Naplňují tak základní myšlenky moderní evropské odpadové strategie oběhového hospodářství, kdy odpady by měly zejména sloužit jako zdroje pro náhradu primárních surovin při výrobě nových výrobků. Moderními postupy při svozu a zpracování odpadů se rovněž daří šetřit energii a v neposlední řadě také snižovat uhlíkovou stopu. Odpadářské firmy tak svým dílem pomáhají zlepšovat životní prostředí.
„ČAOH dlouhodobě prosazuje zavedení vyšších recyklačních cílů do nového zákona o odpadech. Naši členové se průběžně věnují nejen třídění a recyklaci odpadů. Zavádějí také nové zpracovatelské technologie a věnují se i osvětě a vzdělávání žáků a studentů. Například firma FCC se může pochlubit konkrétními čísly, o kolik se jí podařilo snížit uhlíkovou stopu a kolik uspořit energie,“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH.
Společnost FCC, dřívější .A.S.A., si nechala zpracovat analýzu vlastního působení na životní prostředí. Z výsledků vyplynulo, že se jí díky důslednému třídění a recyklaci podařilo v roce 2014 snížit produkci CO2 o více než 275 000 tun. Jedná se o množství, které ročně vyprodukuje přes 135 000 běžných osobních aut. Množství energie, kterou společnost FCC v roce 2014 díky využívání druhotných surovin z odpadu uspořila, činilo 4 604 930 509,64 MJ. To by pokrylo roční spotřebu více než jednoho a čtvrt milionu průměrných čtyřčlenných rodin (vice zde). Firma také každoročně pořádá soutěž ve sběru papíru pro mateřské, základní a střední školy. V loňském školním roce se jí zúčastnilo 620 škol.
Pražská společnost Komwag se zase vydala za žáky základních škol Prahy 2, kde její zástupci hravou formou vysvětlili více než tisícovce dětí zásady správného třídění odpadu. Společnost Marius Pedersen provozuje hned několik moderních specializovaných zařízení na zpracování odpadů, např. zařízení pro úpravu a odstranění tekutých odpadů s kapacitou 40 000 m3 ročně nebo bioplynovou stanici, která je určena ke zpracovávání biologicky rozložitelných odpadů, jejich energetickému a materiálovému využití. Bioplynová stanice je vybavena výkonným drtičem a separátorem obalů a zařízením pro hygienizaci odpadů. Ročně zvládne zpracovat cca 60 000 m3 biologicky rozložitelných odpadů. Společnost OZO Ostrava zase při svých podzimních otevřených dnech prezentovala např. velkokapacitní kompostárnu, kde procesem řízené úpravy odpadů vzniká kvalitní kompost, který mohou občané využít na svých zahrádkách. Naprostá většina členských firem ČAOH se podobným způsobem aktivně snaží naplňovat moderní přístupy k odpadovému hospodářství.
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství, (www.caoh.cz)
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"