ČAOH informuje - Metodický pokyn MŽP ke spoluspalování odpadů
Česká asociace odpadového hospodářství informuje, že aktuálně vyšel ve Věstníku Ministerstva životního prostředí (srpen 2013, č. 8/2013) Metodický pokyn ke způsobu stanovení specifických emisních limitů pro stacionární zdroje tepelně zpracovávající odpad společně s palivem, jiné než spalovny odpadu a cementářské rotační pece.
Předmětem tohoto metodického pokynu je aplikace bodu 2.2. části I přílohy č. 4 vyhlášky č. 415/2012 Sb., která stanovuje specifické emisní limity pro stacionární zdroje tepelně zpracovávající odpad nebo paliva z odpadu (odpovídající ČSN EN 15357 Tuhá alternativní paliva) společně s palivem, a to jiné než spalovny odpadu a cementářské rotační pece. Účelem metodického pokynu je tedy upřesnit způsob stanovení specifických emisních limitů v případě tzv. spoluspalování odpadu nebo paliv z odpadů (tuhá alternativní paliva „TAP“), a to jednotným postupem jak pro odpad, tak i pro alternativní paliva TAP.
Tento metodický pokyn je určen krajským úřadům, České inspekci životního prostředí a autorizovaným osobám a jako doporučení také provozovatelům stacionárních zdrojů. Stanovené hodnoty emisních limitů jsou obsahem povolení provozu podle § 11 zákona o ochraně ovzduší (č. 201/2012 Sb.).
Metodický pokyn stanoví způsob výpočtu emisních limitů pro jiné stacionární zdroje než spalovny odpadů a cementářské rotační pece podle vzorce (směšovací rovnice) a především podrobný postup tohoto výpočtu. Dosud totiž nebylo z vyhlášky č. 415/2012 Sb. jasné, jaké hodnoty mají být do příslušného vzorce v příloze 4 dosazeny a v praxi tak vznikala řada pochybností. Metodický pokyn uvádí, že emisní limity pro spalovací stacionární zdroje tepelně zpracovávající odpad pro dané znečišťující látky jsou stanoveny jako denní průměry, a tedy i další hodnoty dosazované do vzorce (směšovací rovnice) jsou vztaženy k denním průměrům.
V závěrečných poznámkách k tomuto pokynu je zdůrazněno, že by měla být uložena pouze jedna sada emisních limitů stanovených na základě vlastností odpadu s nejnižší výhřevností.
V příloze k metodickému pokynu je doplněn praktický příklad stanovení emisních limitů, a to na případu spalovacího stacionárního zdroje o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 150 MW spalujícím práškové hnědé uhlí a tuhou směs odpadů o minimální výhřevnosti 17,5 MJkg-1, a to v množství nahrazujícím 8 % tepelného příkonu spalovacího stacionárního zdroje.
Závěrem lze shrnout, že tento metodický pokyn považujeme za velmi prospěšný z důvodu sjednocení postupu příslušných rozhodovacích orgánů podle zákona o ochraně ovzduší, co se týče oblasti specifických emisních limitů pro spoluspalování odpadu a paliv z odpadů (TAP), neboť určuje jednotný způsob výpočtu specifických emisních limitů a upřesňuje postup tohoto výpočtu. Rovněž považujeme za velmi důležité, že Ministerstvo životního prostředí tímto metodickým pokynem jasně deklaruje, že lze spoluspalovat TAP (odpovídající ČSN EN 15357 Tuhá alternativní paliva) i mimo cementářské pece, a to za stejně stanovených podmínek jako v případě odpadu.
Česká asociace odpadového hospodářství dlouhodobě podporuje i tuto cestu energetického využití odpadů. Vydaný metodický pokyn tak jednoznačně vítáme, protože přispívá k dalšímu rozvoji tohoto způsobu energetického využití odpadů a paliv z odpadů. Podrobnější informace k této oblasti jsou shrnuty v článku „ČAOH – energetické využití odpadů, není pouze jedna cesta“.
Samotný Metodický pokyn MŽP je k dispozici zde: 2013-vestnik-8---mp-spoluspalovani.pdf [ 2.21 MB ]
Související odkazy:
Mapa stávajících zařízení na energetické využití odpadů v ČR - mapa-zarizeni-na-energ.-vyuz-odpad..jpg
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)