ČAOH k otázce vývozů odpadů do zahraničí
Jednou z aktuálně řešených otázek v odpadářských diskuzích je i reálnost a vhodnost, či nevhodnost vývozů odpadů za hranice. I nový odpadový zákon může tuto agendu ovlivnit a to zejména u středobodu diskuzí, tedy u komunálního odpadu. Co na to říkají energetici, co ekologové, co odpadáři?
Aktuální číslo časopisu Odpady přináší ve speciálním článku názory zástupců jmenovaných skupin. Vyjádření Petra Havelky z ČAOH je k dispozici zde.
Dotaz redakce zněl - Co říkáte na vývozy odpadů za hranice?
Petr Havelka: Otázka přeshraniční přepravy odpadů v rámci EU je s ohledem na vývoj v některých státech prostou realitou (více viz zde). Je samozřejmé, že pokud budou ekonomicky smysluplné podmínky pro zpracování a využití odpadů zde v ČR, budeme konkurenceschopní a vývozy odpadů za hranice nebudou tématem. Nebude to prostě ekonomicky výhodné.
Hlavním prvkem je tedy ekonomické nastavení zákona, a to zda chceme odpady třídit a zpracovávat zde v ČR nebo ne. Teď něco k zamyšlení. Proč německé energetické firmy chtějí/doporučují vysoké navýšení skládkovacích poplatků v ČR? Osobně jsem viděl mapu, ve které byly kružnice přeshraničních svozových oblastí a u nich různé varianty poplatku v ČR. Asi není třeba zdůrazňovat, že čím vyšší ministerstvem navrhovaný poplatek bude, tím z větší vzdálenosti se vyplatí vozit odpad za hranice.
Jsem však toho názoru, že bychom se měli snažit spíše odpady třídit a zpracovávat zde v ČR a dělat z nich suroviny pro další výrobu, tak jak navrhuje EU, než je vozit např. do Německa na spálení. Bez funkčního ekonomického nastavení zákona to nepůjde. Zatím jde návrh nového zákona bohužel opačnou cestou.
Zdroj: Odpady duben 2016
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"