ČAOH: Věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností k připomínkám
Dle očekávání předložilo nyní Ministerstvo životního prostředí k připomínkování věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností. K této části dosavadní legislativy bylo dlouhodobě mnoho kritických připomínek s návrhy na potřebu její citelné úpravy. MŽP nyní přichází s návrhem řešení.
Agenda komodit zpětného odběru, tedy tzv. výrobů s ukočenou životností, by nově měla být řešena samostatným zákonem (doposud řešena zákonem o odpadech). Lze předpokládat, že v rámci tohoto zákona by také mělo být řešeno dlouhodobě kritizované nastavení stávajícího působení kolektivních systémů. To zejména s ohledem na ochranu tržního prostředí, ale také transparentnosti nakládání s prostředky (recyklačními poplatky), které platí spotřebitelé v ceně nových zařízení a se kterými hospodaří kolektivní systémy (více viz zde).
Důvodem pro vytvoření dvou samostatných předpisů není jen snaha o zpřehlednění právní úpravy, ale také důvody praktické. V prvé řadě jsou to specifika problematiky výrobků s ukončenou životností, která se v mnoha ohledech vymyká systematice základního odpadového režimu (zejm. rozšířená odpovědnost výrobce, zpětný odběr výrobků atd.). Dalším praktickým důvodem je skutečnost, že evropské směrnice týkající se výrobků s ukončenou životností jsou velmi často novelizovány a pro provedení jejich transpozice dosud musel být vždy novelizován celý zákon o odpadech, i když se změny týkaly pouze části zákona upravující vybrané výrobky.
Vybranými výrobky, kterých se navrhovaná právní úprava týká, jsou elektrická a elektronická zařízení (elektrozařízení), baterie a akumulátory, pneumatiky a vozidla. Účelem nové právní úpravy je komplexně upravit problematiku vybraných výrobků v celém jejich životním cyklu, tedy od jejich uvedení na trh až po jejich zpracovaní poté, kdy se staly odpadem. Předmětem úpravy zákona o výrobcích s ukončenou životností tak bude regulace obsahu nebezpečných látek ve vybraných výrobcích, prevence vzniku odpadů z vybraných výrobků, regulovaný zpětný odběr či sběr vybraných výrobků s cílem zajistit co největší podíl jejich opětovného využití a recyklace a zvláštní pravidla pro nakládání s výrobky s ukončenou životností včetně jejich využití a odstranění. Cílem zákona je především zajištění vysoké úrovně ochrany životního prostředí a lidského zdraví před negativními dopady ze vzniku odpadů z vybraných výrobků v souladu s příslušnými předpisy Evropské unie. Zákon o výrobcích s ukončenou životností bude mít ve vztahu k zákonu o odpadech postavení zvláštní právní normy, která se použije přednostně. Zákon o odpadech jako obecná právní norma bude aplikován subsidiárně, tj. nestanoví-li zákon o výrobcích s ukončenou životností jinak.
Návrh věcného záměru zákona o výrobcích s ukončenou životností byl vypracován ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, které je spolupředkladatelem tohoto materiálu vládě.
Návrh věcného záměru, včetně odůvodnění, je k dispozici ke stažení z webu ČAOH zde:
vecny-zamer-vyrobky.pdf [ 359.78 kB ]
hodnoceni.pdf [ 2.4 MB ]
Termín připomínek: 24.11.2014
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) z předkládací zprávy MŽP
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články:
Připomínky ČAOH k narychlo schvalované elektronovele zákona o odpadech
Senátní výbor neschválil novelu odpadového zákona k elektru
Jak je to s tržním prostředím u elektroodpadů? - dva zajímavé články Lidových novin