Časopis Pro města a obce: „Prosadím to za každou cenu“...(a proti většině)

S ohledem na velký zájem starostů, přinesl časopis Pro města a obce další zamyšlení k tématu povinného zálohování PET lahví a plechovek.

I přes široký nesouhlas tlačí ministr na zavedení zálohování. Jsou tu však důležitější úkoly

Téma povinného zálohování PET lahví je další z bodů, které zcela zbytečně dělí společnost. Přitom to není téma společensky nikterak podstatné, ani téma, které by mělo nějaké klíčové přínosy. Není to věc, na kterou by společnost nedočkavě čekala, protože by to mělo lidem přinést spektrum výhod, lacinější nákupy, komfortnější život, menší uhlíkovou stopu, větší recyklaci komunálních plastů, či zlepšení obecních rozpočtů. Nic z toho navrhovaný systém prokazatelně nepřinese, to proběhlá diskuze a meziresortní připomínkování již ukázalo.

Potřebujeme řešit podstatnější věci

Ani z odborného hlediska to není věc, po které by odborníci léta volali. Věc, která by přinesla revoluční změnu nebo posunula využití významné části odpadů o měřitelný kus dál. Ne. V reálu se jedná o jednu z forem dosbírání cca 15 tis tun materiálu v množině pouhého cca 1 % komunálního odpadu. Návrh ministra, výrobců zálohovacích automatů a výrobců nápojů je cestou zdaleka nejdražší. Změna v nakládání s tímto minoritním množstvím komunálního odpadu je v materiálu novely zákona vyčíslena na více než 5,2 miliard korun v nutných investicích a dále znamená každý rok průběžné náklady ve výši 1,3 – 2 miliardy korun, a to v cenách roku 2022. .

Když politik říká, že jím navrhovaná věc nebude nikoho nic stát a že náklady ponesou sami prosazovatelé změny z řad nápojového průmyslu, měli by zákonodárci, další složky státu i veřejnost zbystřit. Kdo se nad tím zamyslí, ví, že tak to nefunguje. V reálu náklady vždy zaplatí občan (své k tomu řekl i Svaz měst a obcí). Pro srovnání připomeňme, že na Slovensku se náklady na jednu PET láhev po zavedení povinného zálohového systému zvedly na sedminásobek oproti nákladům v ČR při prakticky stejném výkonu sběru.

3k5a6268 K předcházení vzniku odpadu z PET lahví se ve světě stále více využívají místa tzv. refill water station, která umožňují doplnit opakovaně použitelné nádoby vodou a snižovat tak spotřebu jednorázových PET lahví. Stanice jsou mnohdy doplněny počítadly ukazujícími množství zbytečných PET lahví, které tak nemusely vzniknout. Takto vypadá skutečná ochrana životního prostředí.

Namísto toho, aby resort MŽP, který povinné zálohování z odborných důvodů dlouhodobě odmítal posledních 14 let, řešil skutečně potřebné věci, jako je navýšení recyklačních kapacit na spektrum druhů odpadů, další rozvoj obecní sběrné sítě, možnosti, jak mohou obce efektivně splnit vysoké legislativní cíle třídění, za které jsou odpovědné, snížení administrativní zátěže, cesty, jak lidem a firmám postupně snižovat náklady při zvyšování environmentální úrovně života, zaměřil se ministr na čistě byznysový příběh zavedení povinného zálohování pouhých dvou komodit. Navíc komodit, které jsou z dlouhodobého pohledu nejlépe vytříditelné a nejlépe využitelné. S novým ministrem resort zahodil odborné studie z posledních let, které si na dané téma nechal zpracovat, a ministr sám deklaroval, že postoj resortu bude nově zcela opačný.

Ani jedna se nevypláchne a znovu nenaplní

Objektivně vzato, zálohování může být cesta, jak na vysokou úroveň zajistit sběr vybraných komodit. Je navíc plně funkční i v dobrovolném systému, jak to známe po mnoho let u piva, či některých dalších skleněných obalů. Některé zálohované jsou, jiné ne. Spotřebitel má možnost výběru a funguje to. ČR má funkční zálohový systém mnoho desítek let, žádná novela není třeba. Klíčové však je, že zálohování má logiku u obalů, které se vypláchnou a znovu naplní. Tedy u opakovaně použitelných obalů, jak je to v řadě dalších států v EU. To však ministr neprosazuje. Česká novela chce zálohování jednorázových obalů. Těch, které se v ČR úspěšně sbírají v barevných kontejnerech více než 25 let. Navíc v zemi, která je dlouhodobě svým třídícím systémem na třech nejlepších příčkách v celé EU.

Novela nemá politickou podporu

Česká novela prosazuje prakticky nejdražší možný systém, a to pro jednorázové obaly. To není výhodné pro lidi, pro obce ani pro ČR (jak oznámila i samotná vládní Komise LRV pro hodnocení dopadů). V celostním pohledu to není ani ekologické. Výbor pro životní prostředí proto svým usnesením ministra vyzval už v prosinci, hned po zveřejnění zákona, k předložení takového řešení, které nebude vyjímat hodnotné suroviny z obecních systémů, bude celospolečensky výhodné, bude využívat stávající infrastruktury, bude respektovat hospodářskou soutěž a konkurenci a budou v něm vyvážené aspekty sociální, environmentální a ekonomické. Nic z toho bohužel aktuální ministerská novela neobsahuje. Objektivně tak není prosaditelná ani na vládě Petra Fialy, ani v Poslanecké sněmovně. Když na konci června dostal ministr Hladík k tomuto tématu dotaz v Otázkách Václava Moravce, tedy zda novela má koaliční podporu, sdělil, že novelu klidně prosadí v příští vládě a že ji prosadí za každou cenu, i kdyby měl osobně objet všechny obce v České republice. Zde ministr patrně narážel na to, že obce a města jsou v opravdu zásadní většině zcela proti zavádění povinného zálohování. Výbor pro ŽP Poslanecké sněmovny, ale i doposud rekordní počet povinných připomínkových míst z novely zjistily zásadní nevýhodnost pro obce a lidi. Proti novele jsou také oba obecní svazy, SMO ČR i SMS ČR, Asociace krajů, jednotlivé kraje, Hospodářská komora, Unie zaměstnavatelských svazů, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Rada seniorů a široká řada dalších organizací.

Mediální masáž nepomáhá

Na uvedeném faktu ohledně silného trvajícího odporu ke kontroverzní ministrově novele nic nezmění ani doposud nevídaná a velmi drahá mediální masáž stále opakujících se článků a reportáží ve všech typech médií o tom, že povinné zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude. Intenzita této již mnoho měsíců trvající placené kampaně nápojářských koncernů a výrobců zálohovacích automatů ukazuje na silnou motivaci prosazovatelů k nutnosti zavedení nejdražšího možného systému. Určitě to nebude proto, aby jak říká politik, mohli sami výrobci tento drahý systém financovat a lidé a obce na tom vydělali. Na krocích samotné kampaně lze vypozorovat narůstající nervozitu jejích organizátorů a také vystupujících. Řada proběhlých kroků kampaně je proto i viditelně nestandardní, jakoby dělaná skutečně na sílu. To však samotné věci příliš nepomáhá. Viditelně přetažené a až hysterické aspekty kampaně byly dokonce komentovány v interpelacích vůči ministru Hladíkovi v Poslanecké sněmovně na konci června.

Potřebujeme řešení pro všechny komunální odpady, nikoli pro pouhé dvě komodity

44

Princip digtálního zálohování pomocí QR kódů tzv. digitální zálohový systém (DDRS, Digital Deposit Return System)

Obce a další odborníci v mezičase připravují systémové řešení, jak konstruktivně splnit stanovené cíle sběru pro všechny komunální odpady, nikoli jen pro dvě nejdražší komodity. Cíle jsou stanoveny k roku 2029 a 2030. Je tedy čas na nalezení efektivních a nákladově akceptovatelných řešení. ČR v každém případě potřebuje další rozvoj stávajícího obecního separačního systému, který nám v dobrém závidí většina Evropy. Obce v ČR totiž musí do roku 2030 zajistit vytřídění nejméně 65 % všech komunálních odpadů. A k roku 2035 dokonce 70 %. Ke stejnému roku se má také minimálně 65 % komunálních odpadů podle evropských cílů recyklovat. Podle zprávy Evropské komise z poloviny roku 2023 je ČR mezi pouhými 9 státy v EU, které k plnění evropských cílů mají výrazně dobré předpoklady.

Odborníci věří, že žádné zálohování nebude potřeba (uvedeno např. zde). Pokud by se však v čase ukázalo, že ke stávajícímu třídícímu systému je vhodná nějaká doplňková motivace, může se ČR vydat cestou, kterou nyní realizuje Belgie a kterou vyhodnocuje také řada dalších států – třídění s pomocí QR kódů známé také jako digitální zálohování.

Jeho největší výhoda je v tom, že využívá stávající sítě sběrných nádob a náklady systému jsou proto řádově nižší, než s drahými automaty v obchodech.

Státy jako Španělsko, Itálie, Velká Británie, Francie povinné zálohování s vracením PET v automatech v obchodech nemají, odložily jeho přijetí, nebo ohlásily, že touto cestou nepůjdou. Ohlásily, že chtějí komplexní řešení pro všechny komunální odpady. Digitální zálohování je možným řešením také proto, že je použitelné na všechny budoucí druhy odpadů, nikoli jen na dvě vybrané komodity. V tom mu ministerstvem a nápojáři prosazovaný více než 50 let starý systém z minulého století nemůže nikdy konkurovat.

Objektivně není akceptovatelné a udržitelné na sílu nastolovat celostátní řešení dělaná na míru jednotlivým zájmovým skupinám. Aktuálně je to nápojový průmysl, kdo to bude příště? Řešení musí být systémová a zejména celospolečensky přínosná, výhodná pro lidi, méně obtěžující, zvyšující komfort, moderní a pokud možno nákladově efektivnější. Ilustrativní pro dosavadní vývoj je také to, že zatímco na společných jednáních o ministerském systému vždy vévodil hlasitý nesouhlas klíčových aktérů a výzvy ke stažení novely, na semináři o možném komplexním řešení, který proběhl dne 25. 4. ve sněmovně, byla nálada pozitivní, věcná a konstruktivní.

Seminář byl organizován obecními svazy SMO ČR a SMS ČR, Hospodářskou komorou, obchodníky prezentovanými Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací českého tradičního obchodu (podrobnější informace je zde). Přítomní viděli zkušenosti s možným zaváděním moderního třídění s QR kódy a s digitálním zálohováním z Belgie a z pilotního projektu v Rakousku v regionu s 1,5 milionem obyvatel. Byli zde i zástupci výrobců ze segmentu mlékárenství, kteří podpořili tuto možnou moderní cestu. Na semináři byla deklarována široká podpora konstruktivního komplexního řešení, které bude umět zajistit sběr všech budoucích obalů v jednotném systému a nebude vyjímat hodnotné suroviny z obecních systémů. Současně i zde byla široce odmítnuta cesta navrhovaná v aktuální novele MŽP a nápojového průmyslu. Podrobné informace lze najít na stránkách Výboru pro životní prostředí PSP ČR.

 

Autor: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

Vydáno: 9.8.2024 v tištěné verzi časopisu Pro města a obce a také na serveru tohoto časopisu

Související články

 

Prohlášení z SMO k dopisu ministra Hladíka všem obcím

Odpady a obce – prezentace odborníků potvrdily, že zálohování zdraží lidem odpady i nákupy potravin

Projednávání obalové novely na LRV za zavřenými dveřmi

Deník: Povinné zálohy na PET lahve projednali právníci vlády. Odpůrci k jednání nemohli

„Tento nesmysl nesmí projít,“ řekl k zálohování PET lahví senátor

ECHO24: Zálohování PET láhví naráží na tvrdý odpor samospráv

ČTK: Zálohy na PET lahve? Hladíkova novela tvrdě narazila. O dopadech na lidi a obce je třeba mluvit pravdu, zní z Legislativní rady vlády

Deník - Zálohy na PET lahve = zdražení lidem a obcím, říká Havelka

Česká televize - lesk a bída povinného zálohování PET lahví

Takový prostor mají jen skutečně ty nejvýznamnější zprávy světa a ani ty většinou...

Pro třídění využitelných složek se začíná využívat i umělá inteligence. Vývoj...

Odborný důvod k zavedení jsem ještě neslyšel. Evropská specialita, kterou chce EU zachránit...

Jaký je váš názor? Myslíte, že rozumný rodič bude své děti učit čístění zubů za...

"Hodnotné komodity nyní patří ze zákona obcím a městům. Novela ministra Petra Hladíka...

které vyhazují příliš mnoho potravin. Tak nevím, jestli je to podle hesla, které říkají...

Pravidelné novinky e-mailem

Chcete získávat aktuální články přímo na Váš email?

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Zpracování osobních údajů

Pro úspěšné využívání služeb, které tato webová stránka nabízí, v některých případech potřebujeme zpracovávat osobní údaje uživatelů.
Toto zpracovávání podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Známé také jako "GDPR".

Služby využívající osobní údaje

Uvedené osobní údaje zpracováváme pouze pro účely níže popsané. Osobní (ani žádné jiné) údaje nezpracováváme pro potřeby cíleného nabízení zboží nebo služeb. Osobní údaje neprodáváme ani neposkytujeme třetím stranám. Souhlas považujeme za platný do jeho odvolání, viz níže.

Odběr novinek e-mailem

Pro využívání služby odběru novinek e-mailem (abonentní systém) potřebujeme znát Vaši e-mailovou adresu. Tento údaj neuvádíme veřejně a slouží pouze pro potřeby odesílání e-mailů s novinkami.

Webové formuláře

Při odesílání webových formulářů na této webové stránce ukládáme Vaši e-mailovou adresu jako kontaktní údaj pro odpovědi. Tento údaj neuvádíme veřejně.
Webové formuláře mohou pro úspěšné odeslání požadovat další osobní údaje. V takových případech tyto údaje zpracováváme pouze pro potřeby vyhodnocení formuláře a neuvádíme je veřejně.

Odvolání souhlasu

V případě, že si budete přát odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, kontaktujte pověřence pro ochranu osobních údajů.

Smluvní strany

Správcem těchto osobních údajů je Česká asociace odpadového hospodářství, Pod Pekárnami 157/3, Praha 9 – Vysočany.
Zpracovatelem je společnost ABRUPTA SERVIS s.r.o..