Česká televize - Státy jihovýchodní Asie vracejí odpad západním zemím
Státy jihovýchodní Asie vracejí odpady do států původu, kterými jsou velmi často západní rozvinuté země. Problém se dále zvětšuje po-té, co Čína před 1,5 rokem zásadě omezila dovoz odpadů na své území. V pořadu České televize - Horizont 24 se redaktorka Hana Scharffová ptala Petra Havelky, výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství.
Reportáž a navazující rozhovor České televize je k dispiozici pod tímto odkazem
Ukazuje se, že i státy tzv. západní Evropy, USA nebo Kanada nemají dostatečně vyřešenu otázku recyklace odpadů. Velká část importovaného odpadu v zemích jihovýchodní Asie totiž pochází právě ze států západní Evropy a Severoamerického kontinentu.
Je pozitivní, že Evropa si svůj problém s nedostatečnými kapacitami recyklace uvědomuje a chce jej co nejdříve efektivně řešit. Ani západní evropské státy, které byly často dávány za příklad, nemají vyřešenu otázku dostatečné recyklace komunálních odpadů, zejména plastů. Dle výstupů z Evropského parlamentu a Evropské komise Evropa doposud nemá dostatečně efektivní nakládání s odpady ve smyslu "nakládání s odpady jako se zdroji surovin pro další výrobu". To přitom požaduje balíček oběhového hospodářství. Ukazuje se, že řada na první pohled pěkně vypadajících čísel některých evropských států mohla být zčásti založena na vyřešení problému jeho odvozem za moře. To ale není udržitelná cesta. Dosavadní ekonomické nástroje se ukazují jako funkční pro přesměrování odpadů ze skládek do spaloven, případně na export za moře. Recyklaci na starém kontinetu však v dostatečné míře nepomáhají. Je zřejmé, že je nutné hledat nové přístupy a nové nástroje.
Z doprovodných dokumentů tzv. balíčku oběhového hospodářství a směrnice k omezení jednorázových plastů plyne fakt, že Evropa chce tlačit na výrobce obalů a výrobků, aby používali lépe recyklovatelné materiály a také, aby se snížila pestrost používaných materiálů (zejména plastů). Výrazně se tím zjednoduší následná recyklace. EU rovněž vyzývá k většímu tříděmí komunálních odpadů a s tím úzce propojenému snižování množství neupravených směsných komunálních odpadů, aby tyto nemusely končit na skládkách nebo ve spalovnách (ZEVO). Další opatření, jako například novelizace Basilejské úmluvy, mají přispět k tomu, aby nekvalitně vytříděné odpady nebyly v takové míře exportovány za moře, do chudších států.
Evropský parlament zveřejnil informaci, že v Evropě se daří recyklovat pouze 30 % plastů, 31 % se skládkuje a 39 % se spaluje (ZEVO). Je tedy zřejmé, že Evropa zatím nemá dostatečně funkční nastavení pro podporu samotné recyklace (vice viz zde). Je třeba vyřešit zejména otázku zajištění zdravé a dlouhodobé POPTÁVKY po recyklovaných výrobcích a recyklátech (více viz zde).
V České republice jsme nyní před důležitým milníkem. Připravujeme novou odpadovou legislativu na dalších cca 15 let. Z popsaných zkušeností západní Evropy a dle doporučení evropského balíčku je jednoznačně třeba v tuto chvíli zahrnout do nově vznikající legislativy nezbytné nástroje na podporu recyklace.
Česká asociace odpadového hospodářství spolu s dalšími odbornnými subjekty definovala 11 konkrétních nástrojů (vice viz zde). Nyní zbývá prosadit tyto, případně další potřebné nástroje co nejdříve do aktuální verze balíku nové odpadové legislativy.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články
Jedenáct potřebných nástrojů na podporu recyklace
Nový zákon - Odpovědi ČAOH na dotazy týdeníku Ekonom
Videozáznam prezentace ČAOH z konference Nakládání s komunálním odpadem po roce 2024
Odpovědi na dotazy Hospodářských novin k nové odpadové legislativě
Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Desatero moderního odpadového hospodářství
Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů
Moderní obec: Jak směřovat k lepší recyklaci?
Seminář ve sněmovně - Kdy lze čekat změny v odpadové legislativě?
Český rozhlas: Kdo nechce, aby se efektivně třídil odpad?
Deník: Vyhláška o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Město straší zdražení odpadu, nárůst může být až čtyřnásobný
Česká televize: Poplatek za ukládání odpadu na skládkách
TV Prima - zdražovací novela má vyvotřit prostor investorům, dopady na obce však neřeší
Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad
Obce se bojí zvýšení poplatku za skládkování, zatížil by rodiny
iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero
ČT: MŽP chce 4 nové spalovny v ČR
ČT: Češi zbytečně zaplatí za spalovny vysoké poplatky. EU spalovny nepodporuje