Český rozhlas: COVID a odpady, třídění, zdražení v obcích
Český rozhlas na přelomu roku zjišťoval, jak se v posledních měsících vyvíjela produkce odpadů v obcích v souvislosti s pandemií COVID, jak občané aktuálně třídí odpady a jaké jsou výhledy v oblasti zdražování poplatků za odpady v obcích a městech. Petru Havelkovi z České asociace odpadového hospodářství byly položeny tyto dotazy.
Pozorujete v roce 2020 zvýšení objemu sváženého komunálního směsného i tříděného odpadu?
Rok 2020 má jistě svá specifika způsobená průběhem pandemie COVID. Nárůst množství obou skupin odpadů lze pozorovat v domácnostech, protože lidé ve velké míře pracují z domova, nechávají si více zasílat zboží poštou, apod. U firem naopak množství těchto odpadů kleslo, což je logické opět s ohledem na COVIDová opatření.
O jaké množství tedy produkce odpadů narostla? Jsou nějaké lokality nebo regiony, ve kterých je zvýšení výraznější?
Přesná čísla ukáží až roční statistiky, ale u komunálních odpadů z domácností můžeme hovořit odhadem o navýšení cca o 15 %. Ale jak říkám, kompenzováno je to z druhé strany poklesem odpadů z firem. Viditelnější jsou změny v hustěji obydlených regionech.
Pozorujete, že by se za letošní rok nějak změnil poměr mezi množstvím směsného komunálního a tříděného odpadu?
To si nemyslím. I když obce i lidé se snaží třídit stále více, což je velmi pozitivní. Určité nárůsty u tříděného odpadu jsou také s ohledem na zásilkový prodej a s tím spojené větší množství obalů. Ale tím, jak jsou lidé více doma, tak vyprodukují i o něco více směsného odpadu. Takže poměrově bych tu asi žádný výraznější trend v tomto období neviděl. Z pohledu EU a vyhlášených cílů Akčního plánu oběhového hospodářství ale musíme jako ČR zásadně snížit množství vznikajících směsných komunálních odpadů. Do roku 2030, tedy za necelých 9 let bychom měli obsah černých popelnic snížit dokonce na polovinu. Odpad by se měl buď produkovat méně, a nebo by se měl zásadně odklonit tříděním do barevných kontejnerů.
Budou v roce 2021 svozové firmy zvyšovat ceny svých služeb pro obce? Pokud ano – o kolik a z jakých důvodů?
Ano, je to velmi pravděpodobné. Hlavním důvodem je nová odpadová legislativa z dílny MŽP. Nový zákon s sebou přináší razantní navýšení poplatků za skládky, které platí obce a města. Zvýšení alespoň z části kompenzuje třídící sleva. Dále zákon přináší změnu zpoplatnění občanů, včetně možného navýšení ceny za svoz odpadů občanům a řadu nových povinností jak pro obce, tak pro firmy. Je to celý soubor nových opatření, která celkově znamenají citelné navýšení nákladů. Tyto náklady se nepochybně promítnou jak v rozpočtech obcí, tak v peněženkách občanů. Připlatí si i firmy jako původci odpadů. Nemyslím si ale, že v tomto případě by bylo možné dávat to za vinu jako obligátně Evropské unii a její nové legislativě. Řada povinností a nových nastavení je čistě českým specifikem, takže v tomto je třeba býti vůči EU fér.
Zdroj: Na otázky Českého rozhlasu odpovídal Petr Havelka, Česká asociace odpadového hospodářství + část informací vyšla na webu Českého rozhlasu https://www.irozhlas.cz/ekonomika/smesny-odpad-obce-odvoz-skladka-trideni-odpadu-popelnice-poplatky-odpadova_2101171050_gak
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"