Člen ČAOH společnost Becker Bohemia spustila u Plzně velkou linku na třídění papíru a plastů
Další z členů ČAOH aktivně přispívá k plnění evropských, ale i národních cílů třídění a recyklace odpadů. Společnost Becker Bohemia aktuálně uvedla do provozu svou novou moderní linku na zpracování odpadů (tzv. dotřiďovací linku komunálních odpadů), a to v areálu provozovny v Dýšině na Plzeňsku.
Společnost Becker Bohemia s.r.o. se sídlem v Plzni je od r. 2000 stoprocentní dceřiná společnost německé společnosti Jakob Becker KG. Tato mateřská společnost pracuje v oblasti odpadového hospodářství již více než 100 let.
Nová třídící linka využívá nejmodernějších technologií na úpravu odpadů. Její kapacita je úctyhodných 30 000 tun za rok. Linka zatím nepoběží na plný výkon, ale už nyní zařízení zaměstnává 15 pracovníků, zatím v jedné směně. Celkem společnost Becker Bohemia zaměstnává ve svých provozovnách 120 osob.
Podstatou využité moderní technologie třídění jsou optické senzory, které dokáží na principu lomu světla automaticky oddělit od sebe různé druhy odpadů, a to velmi efektivně. Linka obsahuje rovněž separátor kovů. Moderní způsob třídění minimalizuje množství zbytkového odpadu a silně přispívá k větším možnostem materiálového využití odpadů, což je hlavní cesta, kterou prosazuje EU.
Společnost Becker Bohemia dále předává jednotlivé vytříděné druhy odpadů, jako např. papír, PET lahve, tvrdé plasty i fólie dalším zpracovatelům z ČR, ale i z Německa či Itálie. Velikosti nové třídící linky odpovídají i skladovací kapacity pro vytříděné odpady. Ty jsou důležité mimo jiné i s ohledem na často se měnící cenu těchto komodit na trhu.
Společnosti Becker Bohemia se, jak uvedl jednatel Pavel Zeman, dobře daří a získává stále nové zákazníky. Kapacita dosavadních zařízení společnosti již nestačila a tak se firma rozhodla pro výstavbu nové linky. Jak dále uvedl Pavel Zeman, firma vybuduje také velkou linku pro skartaci důvěrných a utajených dokumentů.
Dle opakovaných vyjádření představitelů EU a strategických dokumentů jsou právě takováto lokalní finančně nenáročná zařízení budoucností odpadového hospodářství, které se má v dalším období podle EU výrazně více zaměřit na větší třídění a materiálové využití odpadů. Výstupy z podobných zařízení, pro které již nebude materilové využití, je pak možno směřovat do stávajících energetických zařízení s IPPC povolením, kde mohou být jako paliva z odpadů využita pro získání energie. ČAOH dlouhodobě podporuje tuto smysluplnou a ekonomicky reálnou cestu rozvoje odpadového hospodářství, která zároveň nezatěžuje občany potřebou zvýšených poplatků za odpady.
Zdroj:
Ing. Petr Havelka, ředitel ČAOH (www.caoh.cz)