Co vlastně podle Vašeho názoru znamená „recyklace“?
Časopis Odpady uspořádal ve svém aktuálním čísle anketu k jednomu ze základních pojmů odpadového hospodářství - recyklaci. Jedním z oslovených v anketě byl i Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství.
Redakce časopisu Odpady inspirovaná podobnou anketou, která proběhla v zahraničí, položila vybraným osobám, které mají blízko odpadovému hospodářství, jednoduchý dotaz.
Co vlastně podle Vašeho názoru znamená „recyklace“?
Osloveni byli:
Bedřich Moldán, Centrum pro otázky životního prostředí, UK Praha
Petra Innermanová, Ústav pro životní prostředí, Přf UK, Dekonta a.s.
Zbyněk Kozel, EKO-KOM, a.s.
Prof. Mečislav Kuraš, VŠCHT
Jindřich Kalivoda, FCC Česká republika, s.r.o.
Roman Tvrzník, Elektrowin, a.s.
Miroslav Škopán, ARSM
Milan Havel, Arnika
Ivo Kropáček, Hnutí DUHA
Petr Havelka, Česká asociace odpadového hospodářství, ČAOH
Miloš Kužvart, ČAObH
Příspěvek Petra Havelky, výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství je uveden níže. Příspěvky ostatních oslovených naleznete v zářijovém čísle časopisu Odpady.
Odpověď Petra Havelky na dotaz, co podle Vašeho názoru znamená "recykalce"?
Podle mého názoru není třeba mnoho polemizovat. Definice recyklace je stanovena, a to jak v evropském právu, tak v zákonech členských států. Sice lze použít v rámci překladů několik mírně odlišných slov, ale základní rámec je a musí být stále stejný.
Zde je definice z návrhu českého zákona – „recyklací odpadu způsob využití odpadu, jímž je odpad znovu zpracován na výrobky, materiály nebo látky, ať pro původní nebo pro jiné účely; recyklace odpadu zahrnuje přepracování organických materiálů, ale nezahrnuje energetické využití a přepracování na materiály, které mají být použity jako palivo nebo jako zásypový materiál.“ Myslím, že je to jasné.
Podstatnější je, jakou má recyklace aktuálně společenskou prioritu. Z balíčku oběhového hospodářství je zřejmé, že v rámci EU a u komunálních odpadů má recyklace zásadní prioritu, neboť je stanoveno, že členské státy mají dosáhnout míry 65% recyklace. Je tedy zřejmé, že komunální odpady je nutné skutečně efektivně třídit, aby bylo dosažení stanovené míry vůbec reálné.
Další klíčovou věcí je, aby i výrobci obalů a výrobků využívali užší spektrum lépe recyklovatelných materiálů, ne jako doposud. Cíl EU týkající se recyklace jistě nebude jednoduché splnit. Dá se však pochopit, že EU chce být surovinově více soběstačná a že doposud nebyla v recyklaci ani v nakládání s druhotnými surovinami dostatečně aktivní. O tom svědčí např. problémy exportem odpadů v jihovýchodní Asii.
Dle mého názoru je vytyčený cíl EU k recyklaci vhodná cesta a lze ho dosáhnout. Výrobky i obaly mohou být lépe recyklovatelné a nebudou pak muset končit na skládkách nebo ve spalovnách, ale dáme surovinám v nich obsažených nový život. A o to by mělo jít.
Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství s využitím aktuální ankety časopisu Odpady