Dávají povinné zálohy na plechovky smysl?
Redakce Průmyslové ekologie přišla s polemikou na téma - Dávají povinné zálohy na plechovky smysl? Do polemiky byl osloven také Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. Jeho shrnutí k danému tématu je k dispozici níže.
Redakce svůj dotaz uvedla takto: "V rámci debat k povinnému zálohování se veškerá pozornost soustřeďuje na PET lahve, u nichž je kritizováno zavedení zálohového systému, ovšem plechovky jsou opomíjeny. Proto by nás zajímalo, zda je v případě plechovek zálohový systém smysluplnou záležitostí a pokud ano, čím se odlišuje od PET lahví?"
Petr Havelka na dotaz odpovídá
Je to podobné jako u PET lahví, k povinným zálohám na plechovky zde není objektivní důvod a celý systém to jen prodraží a lidé zaplatí víc ze svých peněženek. Obce a města dostaly před několika lety povinnost třídit i kovové odpady. Rok od roku se množství vytříděných kovových odpadů z obcí a měst zvyšuje. Následně, v letech 2018 a 2019 Evropská unie stanovila nové cíle týkající se nově i kovových obalů, včetně hliníku. Řada obcí má samostatné sběrné nádoby na kovy a jejich množství stále roste. Ve stále větším počtu obcí a měst lze sbírat plechovky, ale i jiné kovové obaly také v jedné nádobě spolu s plasty. To je pro občany velmi pohodlné. Na konci roku 2021 už občané mohli odkládat kovové obaly do více než 100 tisíc nádob po celé ČR a jejich počet stále roste. Tolik sběrných míst na ZÁLOHOVANÉ obaly nikdy nebude, nebude jich ani desetina.
Moderně vybavené třídící linky, které mají separátory kovů, umí magnetické i nemagnetické kovové obaly vytřídit s velmi vysokou účinností cca 97 %. Také nové supermoderní třídící linky na směsné komunální odpady umí plechovky a další kovové odpady vytřídit ze směsi se stejnou velmi vysokou účinností. Například na lince v Ostravě, kde investici do moderního třídění provedlo samo město Ostrava, jsou kovové obaly prakticky bezezbytku vytříděny a poslány k recyklaci. Podobné to je na řadě ostatních linek, kde mají separátory kovů. Odborné strategie ke splnění legislativních cílů k rokům 2030 a 2035 jednoznačně počítají s tím, že dalším rozvojem stávajícího systému separace odpadů v obcích a městech a na to navázaným systémem třídících linek se podaří splnit cíle sběru a využití všech stanovených komodit, tedy včetně kovových obalů.
Možnost splnění spektra cílů oběhového hospodářství však paradoxně ohrožuje právě legislativní nestabilita, netržní vyjímání hodnotných surovin z obecních systémů a jejich transfer uměle k nápojářskému průmyslu, zatímco obcím a městům zůstanou jen odpadní materiály s negativní hodnotou a horší mírou recyklovatelnosti. To samozřejmě postrádá odbornou logiku, nicméně někteří politici nápojářskému tlaku podléhají a obcím a městům zbývají spíše oči pro pláč a poškozené investice. Samozřejmě že v případě zálohování nejde o ekologii (více k tomuto také zde). Tomu by asi nyní neuvěřil už ani Mirek Dušín. Jde o rostoucí cenu těchto komodit. Když byly levné, nápojáři o ně nestáli a povinné zálohování se neřešilo. Dlouhodobě je cena vysoká díky dalším segmentům průmyslu, které tyto materiály recyklují už řadu let a mají o ně tržní zájem. A to je dobře, to je klíč k oběhovému hospodářství – soutěž a konkurence.
Bohužel tyto hodnoty a fungující řetězce rozvrací umělé netržní systémy povinných záloh a směřování surovin jen vybraným segmentům průmyslu. To potvrzuje také to, že navrhovaný zálohový systém se má týkat zejména hliníkových plechovek, nikoli ostatních kovových obalů. Ostatní plechovky nejsou pro nápojáře dostatečně zajímavé. Takže občan podle některých politiků má nést hliníkovou plechovku od piva zpět do obchodu a železnou plechovku od např. kokosového mléka nebo od fazolí, či kukuřice, má nést do barevného kontejneru. A prý to je proto, abychom byli více zelení. Tomu z odborného hlediska skutečně nerozumím. Chápu, že nápojáři to tak chtějí. Nyní je otázka, zda politici systém nastaví dobře pro občany, obce a města a nebo pro nápojáře...
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství pro časopis Průmyslová ekologie, polemiku lze najít pod tímto odkazem https://www.prumyslovaekologie.cz/info/polemika-davaji-povinne-zalohy-na-plechovky-smysl-i-cast.
Související články
Zálohy na plechovky od piva. Zelená nebo čistě byznysová otázka?
Ze zálohování se stal byznys. O ekologii už se nemluví, říká šéf sítě COOP
Pro města o obce: Mají politici zakázat lidem nákup v nezálohovaných lahvích?
Debata odborníků o chystaném zavedení záloh na PET lahve
Řada evropských států má stejně jako ČR vážné pochybnosti k návrhu evropského nařízení k obalům
Návrh nařízení o obalech je třeba ještě dopracovat - systémové připomínky
Zálohování PET lahví v ČR očima odborníků
Výrobci nápojů nebudou mít přednostní přístup k rPET
Opětovné použití materiálů nemusí být ekologičtější než jejich okamžitá recyklace
Odpady a obaly - odpovědi Petra Havelky pro časopis Svět balení