iDnes: Urban Mining - těžba cenných surovin přímo v městech
Česká asociace odpadového hospodářství aktivně podporuje myšlenky evropského balíčku k oběhovému hospodářství. Jednou z hlavních myšlenek balíčku je znovuzískávání surovin z odpadů. Společnost SMOLO Services, členská společnost České asociace odpadového hospodářství je další z firem, které aktivně podnikají konkrétní kroky k naplnění evropské odpadové strategie.
Města jako zdroj nerostného bohatství. Urban mining - dobývání přímo v městě - je důležitou myšlenkou znovuzískávání surovin z odpadu a budov. Společně jí chtějí uvést do života ostravští vědci s odpadovou firmou Smolo.
„Myšlenka získávání surovin z již nepotřebných věcí je nám blízká. Skupina Smolo má k dispozici nejrůznější druhy odpadů, je nastavena proekologicky a chce nacházet nové metody zpracování. Proto intenzivně spolupracujeme s vědci z VŠB-TU Ostrava na vyvinutí technologií, které dovedou měnit odpad v materiálový nebo energetický zdroj. Řešíme tak nejen naši budoucnost, ale hlavně dalších pokolení,“ přesvědčuje doktorka Eva Konečná, která se věnuje výzkumu ve skupině Smolo.
Jde o firmu z Ostravska, která zpracovává průmyslové, komunální i nebezpečné odpady a cílí i na hledání nových technologií.
Svět „bez smetí“
„Urban Mining“ je novou ideou s cílem zajistit svět „bez smetí“. Jde o proces využití složek a prvků z výrobků, staveb a odpadů po skončení jejich životnosti. „Velmi atraktivním a zároveň problematickým tématem jsou vzácné kovy. Hlavně díky nim si můžeme užívat zázraky high-tech elektroniky. Jejich světová produkce však spotřebuje ročně tuny zlata, stříbra a dalších kovů; jejich těžba je nákladná a výrazně znečišťuje životní prostředí. Přitom jen 15 procent obsahu elektroniky, která má stále kratší životnost, najde opětovné využití,“ upozorňuje Konečná.
Jednou z kapitol „Urban Mining“ je recyklace i toho, co je pro náš region typické, a to jsou průmyslové haldy a odprašky z oceláren. Pro odprašky, kterých jen v našem regionu vznikají tisíce tun ročně, má Smolo společně s VŠB-TU Ostrava výzkumný projekt, který má vyvinout technologii zpracování. „Také haldy v sobě skrývají mnohdy zajímavé množství znovu využitelného materiálu, což nás do budoucna také zajímá,“ dodává Konečná.
Využití starých staveb
Základem myšlenky je také modernizace urbanistických celků s co nejmenším podílem odpadu. Právě na severní Moravě se bourá mnoho starých průmyslových objektů. Díky tomu, že v nich Smolo vidí zdroj materiálů, částečně odpadá nutnost suroviny dovážet, zároveň tento trend výrazně eliminuje náročný odvoz a uložení odpadu.
„Právě u stavebních odpadů již umíme mnohé z nich přetvořit na certifikovaný výrobek, který lze použít hlavně ve stavebnictví. Slouží k tomu obrovské drtiče a třídiče, které dokážou rozmělnit asfalt, kamenivo, železobeton a další materiál na požadovanou frakci dle potřeby zákazníka,“ říká doktorka Konečná a doplňuje: „Skupina Smolo klade velký důraz na tento sekundární potenciál odpadu. Věřím, že spolupráce s ostravskými vědci z VŠB-TU přinese průlom a bude mi ctí, že k tom mohu s kolegy přispět.“
Skupina Smolo se zabývá komplexním nakládáním s odpady, údržbou komunikací, demolicemi a recyklací stavebního odpadu a skládkováním neupotřebitelného odpadu.
Společnost SMOLO Services je členskou společností České asociace odpadového hospodářství.
Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využítím článku iDnes
Související články:
Hradec rozšíří svoz bioodpadu, lidé dostanou tašky na třídění
Projekt Třídíme v Hradci bilancuje rok 2016, ubylo 1236 tun směsného odpadu
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?
Transform - recyklované výrobky jsou bezúdržbové a odolné
Marius Pedersen a.s. úspěšně provozuje odpadovou bioplynovou stanici v Pradubicích-Rybitví
Společnost Purum pořádala další akci pro děti i dospělé
Využíváme odpady - Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře
Kovohutě Příbram vyrobily přes 48 tisíc tun olova
OZO Ostrava - Vánoční stromečky kompostujeme
Věda, technika a děti v Mníšku pod Brdy
AVE CZ pomáhá technickému vzdělávání dětí
ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti