Infringementová novela putuje do parlamentu
Tzv. infringementová novela zákona o odpadech byla dne 25. 2. jako vládní návrh zákona předložena do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR – sněmovní tisk č. 409.
Hlavním důvodem pro zpracování této novely je dle MŽP nedostatečná transpozice rámcové směrnice o odpadech, kterou ČR vytýkala Evropská komise.
Mezi hlavní navrhované změny patří:
- Úprava působnosti zákona o odpadech v § 2 – např. co se týče odpadů drahých kovů, odpadních vod či sedimentů. (Např. v případě odpadních vod, se nově zákon o odpadech nebude vztahovat na odpadní vody pouze v takovém rozsahu, v jakém se na ně vztahují jiné právní předpisy (vodní zákon a zákon o vodovodech a kanalizacích)
- Změny v základních definicích – např. nové definice tříděného sběru či předcházení vzniku odpadů, definice nakládání s odpady bude doplněna o činnost obchodování s odpady, upřesnění § 9a Hierarchie nakládání s odpady.
- Upřesnění způsobů využívání a odstraňování odpadů v přílohách č. 3, 4 a 12 zákona.
- Vypuštění minerálních olejů z § 38 – na minerální oleje se nebude vztahovat povinnost zpětného odběru.
- Změny v oblasti hodnocení nebezpečných odpadů a evidence při přepravě nebezpečných odpadů v souvislosti s elektronizací – např. nové znění § 40, které by mělo být v praxi lépe realizovatelné a nebude znamenat takovou administrativní zatěž, jako původní znění schválené v tzv. ekoauditové novele zákona.
- Úpravy v oblasti baterií a akumulátorů - adaptace na nařízení Komise (EU) z roku 2012 a vypuštění výjimky knoflíkových článků a přenosných baterií a akumulátorů pro bezšňůrové elektrické nástroje.
- Stanovení možných způsobů bezhotovostních plateb při výkupu kovů (převod prostřednictvím poskytovatele platebních služeb nebo poštovní poukaz).
Problematické části novely - rozpory
Infringementová novela na vládě obsahovala několik poměrně vážných věcných a odborných rozporů. Mezi hlavní kritizované body novely patří:
Změna působnosti ve vztahu k odpadním vodám. Své rozpory k navržené věci sdělily např.: ministerstvo zemědělství, Hospodářstká komora ČR, Svaz měst a obcí ČR. Kritické připomínky sdělily i hlavní profesní svazy a asociace z dotčených sektorů - SOVAK, ČAOH a další (více zde).
Rozpor k problematice sedimentů uplatnili např.: ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství, Hospodářská komora ČR a další.
Rozpor ve věci zpracování dat a sběru dat o odpadovém hospodářství: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Český statistický úřad.
Novelu nyní čeká projednání v Parlamentu České republiky, kde budou tyto věci pravděpodobně dále řešeny.
Novela je čtenářům webu ČAOH k dispozici zde:
novela-s-vyznacenim-zmen.pdf [ 505.05 kB ]
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"