K aktuální otázce Odpadového fóra odpovídá Petr Havelka za ČAOH
Říjnová Polemika Odpadového fóra se aktuálně zabývá tématem MBÚ, potřebou třídění komunálních odpadů a nutností splnění evropských recyklačních cílů.
Tentokrát se redakce Odpadového fóra zeptala následujícím způsobem:
"V souvislosti s dosažením evropských cílů cirkulárního balíčku, bude nutné odklonit maximální množství bioodpadů ze SKO a také zásadně zvýšit efektivitu třídění odpadů. Podle aktuálních analýz odpadů SKO obsahuje až 80 % využitelných složek. Pokud by se toto podařilo naplnit, tak se v této souvislosti redakce časopisu Odpadové fórum ptá: „Nepředstavuje ve svém důsledku výstavba tzv. MBÚ potencionální riziko pro recyklaci, brzdu v přechodu na cirkulární ekonomiku a současně tak i ve svém důsledku promarněnou investici?“
Jedním z oslovených k tomuto dotazu byl Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství. Zde je jeho odpověď na dotaz redakce
Ano souhlasím, že v SKO může být až 80% využitelných složek. Je to jeden z důvodů, proč EU svou novou legislativou mění základní pohled na odpadové hospodářství.
Členské státy mají co nejvíce redukovat množství směsných komunálních odpadů, aby tyto nemusely končit na skládkách nebo ve spalovnách (ZEVO). Prioritou dle EU má být vracení surovin zpět do výroby. Směr je to jistě rozumný a důvody jsou zřejmé. Myslím proto, že aktuálně vůbec nezáleží na pojmenování, či zkratkách jednotlivých třídících technologií. Evropa finálně stanovila závazné cíle. Pro komunální odpady má být prioritou recyklace, a to dokonce v míře plných 65 %. Když se zamyslíme, kolik odpadu musíme reálně kvalitně třídit, abychom byli schopni finálně recyklovat 65 %, zjistíme, že mnoho neupraveného směsného odpadu skutečně nezbyde. Spočítat si to může každý sám.
Jako ČR máme velké štěstí, že se lidé naučili za posledních 20 let v dobrovolném systému celkem dobře třídit a že v tomto patříme v EU k premiantům. I tak ale musíme dále rozšířit stávající sběrnou síť a musíme ji zefektivnit, protože cíle jsou skutečně nesnadné (viz zde). Z analýz renomovaných odborných subjektů jednoznačně plyne, že systém primárního třídění nemá potenciál sám o sobě zajistit dostatečné množství vytříděných druhotných surovin pro 65% recyklaci komunálních odpadů a další cíle nových směrnic. To je zřejmé. Musí být proto doplněn dostatečným počtem navazujících zařízení tzv. strojového třídění (viz zde).
Strojové třídění bude mít za úkol zpracovat jak určitou část směsného komunálního odpadu, tak jednotlivé komodity/složky tříděného sběru z primární separace. Vedlejším produktem těchto linek může být energeticky bohatá frakce v recyklaci neuplatnitelných odpadů, tedy tzv. paliva z odpadů (viz zde). Cílem logického provázání a synergie primární a sekundární separace a úpravy odpadů je samozřejmě jak zajištění dostatečného množství druhotných surovin pro splnění cíle 65% recyklace, tak adekvátní snížení množství směsného komunálního odpadu, tedy jedna ze souvisejících priorit EU.
A co se týká v dotazu zdůrazněných biologicky rozložitelných odpadů. Ano, samozřejmě, že nejefektivnější je odklonit je již v systému primárního třídění, např. prostřednictvím hnědých popelnic. Respektive ideálně ještě před ním, např. do kompostérů, aby odpad vůbec nevznikl. Co největší redukce biosložky z SKO je společným jmenovatelem snahy o snížení množství směsných odpadů. Faktem však je, že ne všude se to reálně může v potřebné míře podařit. Řešením pak mohou být právě různé typy třídících a úpravárenských technologií vhodně uspořádaných tak, aby bylo evropských cílů dosaženo.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využitím dotazu redakce Odpadového fóra
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články
Jaký je váš názor na novou odpadovou legislativu?
Druhý díl seriálu - Jak splnit evropské recyklační cíle
Seriál - Jak splnit evropské recyklační cíle: část 1
PET lahve i plechovky v ČR umíme třídit, zpracováváme je a recyklujeme – surovinám dáváme nový život
Zbyněk Kozel: Čeká nás deset let výrazného zdražování odpadů
HN: Beneš - Ministerstvo nepočítá recyklovaný odpad podle metodiky EU
Jedenáct potřebných nástrojů na podporu recyklace
Nový zákon - Odpovědi ČAOH na dotazy týdeníku Ekonom
Videozáznam prezentace ČAOH z konference Nakládání s komunálním odpadem po roce 2024
Odpovědi na dotazy Hospodářských novin k nové odpadové legislativě
Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Desatero moderního odpadového hospodářství
Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů
Moderní obec: Jak směřovat k lepší recyklaci?
Seminář ve sněmovně - Kdy lze čekat změny v odpadové legislativě?
Český rozhlas: Kdo nechce, aby se efektivně třídil odpad?
Deník: Vyhláška o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Město straší zdražení odpadu, nárůst může být až čtyřnásobný
Česká televize: Poplatek za ukládání odpadu na skládkách
TV Prima - zdražovací novela má vyvotřit prostor investorům, dopady na obce však neřeší
Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad
Obce se bojí zvýšení poplatku za skládkování, zatížil by rodiny
iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero
ČT: MŽP chce 4 nové spalovny v ČR
ČT: Češi zbytečně zaplatí za spalovny vysoké poplatky. EU spalovny nepodporuje