Konec skládek? Odpad půjde do tepláren. Pomůže to i v krizi, říká technolog
Komunální odpady, včetně těch směsných, je třeba zpracovávat a třídit na využitelné složky. Obce a města mají ze zákona dosahovat vysokých cílů třídění. Bez třídění by prakticky nebylo možné dosáhnout ani zákonných cílů k recyklaci komunálních odpadů, které jsou platné pro všechny státy Evropské unie. Po procesech třídění na třídících linkách vždy zbývá část odpadu, který není pro recyklaci využitelný. Ten umí odborné firmy zpracovat na palivo z odpadu, tzv. TAP. TAP může být velmi vhodným a regionálním zdrojem energie a tepla pro městké teplárny v regionech.
Společnost OZO Ostrava, člen České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), se touto cestou vydala a své nerecyklovatelné zbytky po třídění komunálních odpadů na třídících linkách bude po jejich zpracování na kvalitní palivo (TAP) dodávat např. do tepláren společnosti Veolia. Technický náměstek společnosti OZO Ostrava, Ing. Petr Bielan, tuto formu zpracování a využití odpadů komentuje pro iDnes v aktuálním článku, který naleznete pod tímto odkazem - Konec skládek? Odpad půjde do tepláren. Pomůže to i v krizi, říká technolog
Česká asociace odpadového hospodářství dlouhodobě tuto možnost vnímá jako jednu z efektivních cest, jak dosáhnout legislatvních cílů pro komunální odpady a obecně cílů oběhového hospodářství. Výkonný ředitel ČAOH, Ing. Petr Havelka, toto téma prezentoval v odborném tisku např. zde - Energetické využití odpadů – jaké jsou aktuální aspekty k úvahám? a rovněž na odborných konferencích např. zde - Paliva z odpadů jsou budoucností energetického využití nerecyklovatelných materiálů.
Aktuálně se k dané problematice souhrnně vyjádřil na svém profilu na síti LinkedIn například také pan Ing. Miroslav Jakuš ze společnosti Inisoft, citujeme: "TAP nebo-li Tuhá Alternativní Paliva jsou jednou z cest, jak zvládnout nastavené evropské cíle v odpadovém hospodářství v oblasti třídění odpadů. Jejich výroba bude tématem i pro původce odpadů, jako jsou obce a města. OSTRAVSKO a jeho odpadová společnost OZO!!! společně se společností Veolia nám ukazují možnou cestu, a to že se dá začít dotříděním směsných komunálních odpadů z černých popelnic (SKO) před uložením na skládku a využitím takto získaného materiálu pro výrobu TAP. Jak kolega Bielan uvedl na poslední konferenci Enviromanagement 2022 https://nmc.sk/enviro2022 , pokud není vůle budovat spalovny, které mohou spalovat odpady napřímo, pak je cestou výroba TAP. Zároveň dodává, že pokud ale není odbyt TAP v energetice zajištěn, nejsou dotřídění SKO a výroba TAP ekonomicky výhodné. Proto dalším důležitým krokem je, aby si teplárny, cementárny a další výrobci tepelné energie uzpůsobili nebo doplnili své kotle tak, aby uměly TAP využít. Pro města a obce je tedy cesta budovat dotřiďovací linky na svůj SKO, vyrábět z něj TAP a také i budovat teplárny na TAP, například s plazmovými reaktory. A jestli ještě nezačaly, začít by měly s pomocí dotaci SFŽP v této energeticko-kritické době pokud možno hned."
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství