Kovohutě Příbram – zrecyklováno přes 50 000 tun olova z odpadů
Společnost Kovohutě Příbram, jedna z největších recyklačních firem v České republice, člen České asociace odpadového hospodářství, zrecyklovala v roce 2019 přes 50 000 tun olova.
Společnost Kovohutě Příbram vykoupila v roce 2019 pro ekologickou recyklaci přes 76 000 tun olověných odpadů, zejména olověných baterií. Pracovníci podniku z nich v roce 2019 vyrobili přes 50 000 tun rafinovaného olova (téměř 54 tisíc tun surového olova) a jeho slitin (Pb měkké, Pb tvrdé, speciální slitiny, atd.). Tyto výrobky se mohou vrátit zpět do oběhu. Odpadům dáváme nový život.
Hutníci vyrobili od roku 1311 do konce roku 2019, tedy za více než 708 let, celkem 1,98 milionu tun olova a necelých 5,272 tisíc tun stříbra ve všech příbramských hutích v historii zdejšího hutnictví. Jubilejní 2miliontou tunu olova bychom měli vyrobit letos na přelomu května a června 2020.
Tržby společnosti v loňském roce 2019 dosáhly 2,774 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší tržby v historii. Výše tržeb je ovlivněna aktivitou a přístupem zaměstnanců jednotlivých divizí, dále burzovními cenami zájmových kovů a množstvím prodaného olova. Na uvedených prodejích se podílely zejména divize Recyklace olova a Drahé kovy.
Kovohutě Příbram jsou významným zaměstnavatelem regionu, zpracovatelem odpadů s obsahem olova a cínu, výrobcem olova, jeho slitin a dalších výrobků (pájky – včetně bezolovnatých, střelivo, plechy, atd.) a dále zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina, rhodium) a odpadů elektrických a elektronických zařízení (elektroodpadu) vč. osvětlovacích zařízení, což jsou svítidla a světelné zdroje (zářivky, úsporky, výbojky; dále také klasické žárovky) a další odpady s obsahem rtuti (rtuťové teploměry).
Na vrátnici v Příbrami funguje nepřetržitě v rámci ekologických služeb pro široký region výkup olověných baterií (aktuálně 250,- Kč za klasickou, 500,- Kč za velkou a 40,- Kč za motocyklovou – dílčí ceny viz web), sběrné místo elektroodpadu a zpětný odběr baterií-suchých článků (tužkové baterie, „buřty“, apod. – zinko-uhlíkové, alkalické, atd.) pro ekologickou recyklaci.
V oblasti odpadů s obsahem drahých kovů i dalších odpadů mají Kovohutě na Slovensku dceřinou firmu Kovohuty SK. Na zpracování osvětlovacích zařízení vlastní Recyklaci Ekovuk, která sídlí v areálu Kovohutí Příbram.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz), dle podkladu tiskové zprávy společnosti Kovohutě Příbram
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"