Marius Pedersen a.s. úspěšně provozuje odpadovou bioplynovou stanici v Pardubicích-Rybitví
Společnost Marius Pedersen, člen České asociace odpadového hospodářství, provozuje úspěšně další moderní zařízení k úpravě a využívání odpadů.
Nejmodernější zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů a čistírenských kalů bylo vybudováno v areálu BČOV Pardubice Rybitví společností Marius Pedersen a.s., a to bez nároků na dotace. Nezbytným kritériem byla ekonomická rentabilita projektu. Hlavním záměrem bylo vybudovat efektivní závod na zpracování čistírenských kalů a biologických odpadů v souladu s POH Pardubického kraje. Zařízení se budovalo ve dvou etapách a je vybaveno technologií pro příjem, drcení, separaci a hygienizaci biologicky rozložitelných odpadů. Pro její umístění byla zvolena nevyužívaná dosazovací nádrž BČOV a přilehlé prostory.
První etapa výstavby – zpracování čistírenských kalů - byla kolaudována a uvedena do trvalého provozu v říjnu 2014. V květnu 2016 následně proběhla kolaudace II. etapy, která spočívala ve vybudování provozu příjmu, drcení a separačního zařízení pro biologicky rozložitelné odpady včetně obalů a provoz hygienizace vyrobeného substrátu.
Parametry BPS:
Elektrický výkon : 547 kW
Tepelný výkon: 603 kW
Množství zpracovávaných substrátů, surovin a kalů: 61.940 tun/rok
Bioplynová stanice přijímá vhodné biologicky rozložitelné odpady, jako jsou např.:
- kaly z biologických čistíren odpadních vod
- odpady z potravinářských výrob (extrahované šroty, výpalky, mláto, odpady z výroby pečiva….)
- prošlé balené potraviny (z potravinářských výrob, obchodních řetězců i maloobchodu)
- odpady z restaurací a jídelen
- VŽP III. Kategorie
Díky instalaci separačního drtiče může bioplynová stanice přijímat balené potraviny či potravinářské výrobky, z nichž separační drtič bez zásahu lidské ruky vyseparuje obalové materiály, se kterými je dále adekvátně nakládáno. Biologický obsah takto získaný je pasírován přes síto 12 mm a přes meziuskladnění v zásobní jímce dále dávkován do dvojice hygienizačních tanků a po jeho hygienizaci dále dávkován do dvojice anaerobních reaktorů. Stejným způsobem jsou zpracovány vedlejší živočišné produkty III. Kategorie nebo odpady s nutností drcení.
Zařízení je vybaveno tak, aby dokázalo přijímat odpady dovážené pomocí cisteren, kontejnerů či valníkových vozidel. V provozu je i vyklápěč tzv. „gastro a bio“ nádob všech dostupných objemů od soudků po typizované kontejnery. Samozřejmostí je špičková technologie mytí nádob horkou vodou s přídavkem biologicky rozložitelných čistících přípravků. Doprava je zajišťována vlastní moderní technikou, zařízení však přijímá odpady i přímo od jednotlivých původců či specializovaných firem.
Níže jsou uvedeny fotografie této bioplynové stanice.
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využítím podkladu společnosti Marius Pedersen.
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články:
Společnost Purum pořádala další akci pro děti i dospělé
Využíváme odpady - Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře
Kovohutě Příbram vyrobily přes 48 tisíc tun olova
OZO Ostrava - Vánoční stromečky kompostujeme
Věda, technika a děti v Mníšku pod Brdy
AVE CZ pomáhá technickému vzdělávání dětí
ČAOH a její členové se naplno věnují recyklaci a vzdělávání veřejnosti
Den otevřených dvěří v OZO Ostrava