Na co vlastně čeká stát, kdy začne s podporou recyklace? Připomínka UZS k veřejným zakázkám. Připomínce opět nevyhověno...
V současné době probíhá nejen schvalování nové odpadové legislativy, ale v meziresortním připomínkovém řízení byla také novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Odboníci se na řadě seminářů shodli, že veřejné zákazky a jejich legislativu je třeba co nejdříve upravit tak, aby v mnohem větší míře byly při veřejných zakázkách využívány produkty recyklace.
Unie zaměstnavatelských svazů České republiky společně se svými odbornými členskými organizacemi mezi které patří i Česká asociace odpadového hospodářství a také Svaz průmyslu druhotných surovin, definovali připomínku, která měla podpořit potřebu co nejrychlejšího zavedení skutečně funkčních nástrojů na podporu recyklace také do veřejných zakázek.
Bohužel stát připomínku nehodnotil věcně a nezpracoval ji aktivně tak, aby byla naplněna podstata připomínky, ale jen suše odkázal, že daná věc není předmětem příslušné novely. Nebylo navrženo jiné řešení, jak v této agendě napomoci obecnému zájmu na navýšení odbytu po produktech recyklace. Nebylo navrženo jiné řešení, jak by se stát mohl alespoň vydat na cestu k předepsanému přesunu komunálních odpadů do recyklace. Již za 14 let máme ročně přesouvat do recyklace o 1 430 000 tun více než nyní. Potřebné rozšíření recyklačních kapacit se však ani s novou legislativou nepřipravuje ...
Text připomínky Unie zaměstnavatelských svazů ČR
"V současné době jsou v Poslanecké sněmovně České republiky projednávány zákony, které by zásadním způsobem měly změnit odpadovou legislativu v České republice. Tato legislativa reaguje zejména na přijetí nové Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/851 ze dne 3. 5. 2018, kterou se mění Směrnice 2008/98/ES o odpadech. Hlavním cílem této směrnice je požadavek zvýšení recyklace a opětovného využití odpadů.
Zákon o odpadech do jisté míry může skrze donucovací ustanovení omezit nakládání s odpady způsoby, které jsou v rámci hierarchie odpadového hospodářství na nižší úrovni (např. skrze zákaz skládkování komunálního odpadu, poplatek za spalování odpadů), nicméně pro naplnění účelů směrnice je důležité napříč právním řádem přijmout taková opatření, která budou pozitivně motivovat výrobce k užívání recyklátů a výrobků z nich. Zásadním faktem je, že Česká republika se zavázala k naplnění cíle zajistit k roku 2035 recyklaci komunálních odpadů v míře minimálně 65 %. K dosažení tohoto náročného cíle však zatím v národní legislativě absentují potřebné nástroje, které by zde vytvořily potřebné podmínky. Cesta k navýšení recyklačních kapacit musí logicky vést mimo jiné i přes navýšení POPTÁVKY po recyklovaných výrobcích.
Zákon o zadávání veřejných zakázek je právě příkladem zákona, skrze který lze pozitivně ovlivnit zvýšení používání recyklátů a výrobků z nich. Současná úprava zákona o zadávání veřejných zakázek vliv veřejných zakázek na životní prostředí do jisté míry zohledňuje (zadavatelé mají možnost v rámci technické kvalifikace požadovat po dodavatelích opatření v oblasti řízení z hlediska ochrany životního prostředí, environmentální hlediska spojená s předmětem veřejné zakázky mohou být hodnotícím kritériem kvality apod.). V současné době stát podporuje tzv. odpovědné zadávání veřejných zakázek, v roce 2017 vznikla na základě Usnesení vlády č. 531 ze dne 24. 7. 2017 „Metodika pro environmentálně odpovědný přístup při zadávání veřejných zakázek“ (dále „Metodika“). Zadávání zelených veřejných zakázek je podporováno i ze strany Evropské unie.
Metodika uvádí jako cíl pro rok 2020 zavedení environmentálního přístupu veřejné správy při nákupu výrobků vyrobených z druhotných surovin či recyklovaných materiálů jako standardní postup při zadávání veřejných zakázek. Doposud vydané dokumenty však byly vždy postaveny na bázi dobrovolnosti. Již nyní je však prokázané, že tento přístup je nedostatečný. Jako nezbytné se jeví zezávaznění potřeby využívání recyklovaných výrobků a recyklátů ve veřejných zakázkách. Opatření by mělo velmi významný vliv na systémové navýšení poptávky pro recyklovaných produktech.
V této souvislosti navrhujeme, aby byla v rámci předkládané novely zákona nově upravena povinnost veřejných zadavatelů zadávat veřejné zakázky tak, aby bylo docíleno zvýšení poptávky po recyklovaných výrobcích. V současnosti jsou v rámci odborné veřejnosti zabývající se podporou recyklace diskutována variantní řešení tohoto cíle. Danou záležitostí se zabývá např. odborná pracovní skupina RecHelp, která dané téma prezentovala i na semináři v Poslanecké sněmovně dne 4.2.2020 ( zde je k dispozici i shnující prezentace týkající se všech navrhovaných nástrojů na podporu recyklace). Mezi navrhovanými nástroji se jedná o nástroj č. 3.
UZS ČR si závěrem tohoto dopisu dovoluje požádat o vypořádání výše uvedené připomínky na adresu uvedenou v záhlaví tohoto dopisu."
Vypořádání připomínky ze strany státu
"Není navrhováno konkrétní řešení, připomínka je obecná. Záměrem novelizace není podstatným způsobem měnit postupy zadávání veřejných zakázek nýbrž upřesnit transpozici a provést legislativně technické změny. Požadovaná úprava jde tedy nad rámec záměrů novely, bylo by nutné provést RIA."
Co dodat...
...ano, jde nad rámec novely a ano, by bylo by nutné provést RIA...tak pojďme na to...
Obecnou realitou je však fakt, že na Výboru pro životní prostředí při projednávání balíku nové odpadové legislativy neprošel díky vládním poslancům ani jeden z připravených pozměňovacích návrhů na podporu recyklace. Recyklační firmy a nejen ony se ptají PROČ?
Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články
Situace ve výborech + Videokonference BID k aktuální situaci v nové odpadové legislativě
Deník: Rozhovor s Petrem Havelkou z ČAOH k nové odpadové legislativě
Firmy obcí a měst v SVPS a SKS: Navrhovaná třídící sleva a výše poplatku jsou pro obce vážný problém
Sněmovna: Seminář RecHelp „Nezbytné nástroje na podporu třídění a finální recyklace“ - výstupy
Cena papíru klesla, recyklačních kapacit v Evropě je málo, zvyšuje to náklady obcí za odpady
Možné optimální nastavení odpadového hospodářství v blízké budoucnosti
Odpadové zákony napodruhé prošly vládou, řada vážných problémů přetrvává
TV Týdeníku EURO: To podstatné k nové odpadové legislativě - komentář Petra Havelky z ČAOH
Podrobněji k nové odpadové legislativě s dotazy Hospodářských novin
ČT: Události komentáře k navrhované odpadové legislativě
ČT24 a Český rozhlas: První komentáře k nové odpadové legislativě
LRV opět projednala odpadové zákony, ty na vládu po mnoha problémech nakonec doputují
Jaký je váš názor na novou odpadovou legislativu?
Druhý díl seriálu - Jak splnit evropské recyklační cíle
Seriál - Jak splnit evropské recyklační cíle: část 1
PET lahve i plechovky v ČR umíme třídit, zpracováváme je a recyklujeme – surovinám dáváme nový život
Zbyněk Kozel: Čeká nás deset let výrazného zdražování odpadů
HN: Beneš - Ministerstvo nepočítá recyklovaný odpad podle metodiky EU
Jedenáct potřebných nástrojů na podporu recyklace
Nový zákon - Odpovědi ČAOH na dotazy týdeníku Ekonom
Videozáznam prezentace ČAOH z konference Nakládání s komunálním odpadem po roce 2024
Odpovědi na dotazy Hospodářských novin k nové odpadové legislativě
Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Desatero moderního odpadového hospodářství
Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů
Moderní obec: Jak směřovat k lepší recyklaci?
Seminář ve sněmovně - Kdy lze čekat změny v odpadové legislativě?
Český rozhlas: Kdo nechce, aby se efektivně třídil odpad?
Deník: Vyhláška o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Město straší zdražení odpadu, nárůst může být až čtyřnásobný
Česká televize: Poplatek za ukládání odpadu na skládkách
TV Prima - zdražovací novela má vyvotřit prostor investorům, dopady na obce však neřeší
Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad
Obce se bojí zvýšení poplatku za skládkování, zatížil by rodiny
iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero
ČT: MŽP chce 4 nové spalovny v ČR
ČT: Češi zbytečně zaplatí za spalovny vysoké poplatky. EU spalovny nepodporuje