Polemika Odpadového fóra k roku 2024 - Havelka - doporučujeme motivační cestu, nikoli represivní
V dubnu byl finálně v Evropském parlamentu schválen balíček k oběhovému hospodářství. S ním byly schváleny i evropské odpadové cíle a jejich časování k roku 2035. Redakce Odpadového fóra do Polemiky v květnovém čísle položila otázku týkající se českého roku 2024...
Aktuální Polemiku uvedla redakce Odpadového fóra takto:
"Už jen šest let zbývá obcím se připravit na nová pravidla pro skládkování odpadů, kdy nebude možné na skládky ukládat recyklovatelné a využitelné odpady. Navíc do finále spěje podoba evropského Balíčku k oběhovému hospodářství, kde bude mj. kladen velký důraz na recyklaci komunálních odpadů."
A položila následující dotaz:
„Jaké konkrétní kroky doporučujete obcím, aby se maximálně připravily na rok 2024 a jak jim můžete pomoci?“
Na dotaz tentokrát odpovídali
Jan Maršák - MŽP
Zdeňek Bočan - AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.
Lukáš Grolmus - EKO-KOM a.s.
Martin Hájek - Teplárenské sdružení ČR
Soňa Jonášová - Incien, z.ú.
Ivo Kropáček - Hnutí DUHA
Petr Havelka - Česká asociace odpadového hospodářství
Bohumil Rataj, Daniel Javůrek - Sdružení komunálních služeb
Příspěvek Petra Havelky z ČAOH přinášíme zde
Obce jsou našimi dlouholetými partnery a zákazníky, a proto aktivně sledujeme jejich postoje k vývoji odpadové legislativy. Názor obcí je rovněž zásadní z toho důvodu, že jsou to právě obce a města (občané), kteří platí a budou platit většinu nákladů za komunální odpady. To je prostý fakt. Český zákaz skládkování (směsných komunálních odpadů) v roce 2024 je samozřejmě možný a myslím, že pro odpadový sektor to může být technicky splnitelné, byť dosti nákladné pro původce. Za peníze lze realizovat prakticky cokoli. Pokud budou obce a města chtít splnit evropský cíl k omezení skládkování o 11 let dříve, než požaduje nová evropská legislativa (ta definuje omezení skládkování k roku 2035 na 10%) a shodnou se na tom, pak je to možné (více také zde).
Obce by měly mít rozhodující slovo
Je logické, že takové řešení bude pro obce a města znatelně dražší, než řešení postavené na respektování evropských cílů a jejich časování. Důležité je, aby obce a města měly v této debatě k zákonu možnost uplatnit svobodně svoji vůli a mohly se racionálně rozhodnout, zda evropská cesta (rok 2035), nebo ta přísnější a nákladnější česká (rok 2024). Což při poslaneckém pozměňováku, kterým byl rok 2024 do českého zákona velmi narychlo, těsně a bez jakéhokoliv objektivního odůvodnění prosazen, jednoznačně nemohly. A to je škoda. Doufejme, že v přípravě nového zákona o odpadech bude hledání řešení o poznání férovější. Podle nás ale není nejpodstatnější rok 2024. Naše firmy a značná část jimi obsluhovaných obcí jde postupně naproti evropským cílům už nyní. Bez potřeby násobného zdražení a bez odkazování na umělý strašák roku 2024 (více např. zde - 1, 2, 3, 4, 5).
Kroky k cílům z balíčku činíme již několik let
Pokud otázka zní, jaké konkrétní kroky činíme, pak odpověď je jednoduchá. Jdeme přesně dle strategie EU k oběhovému hospodářství. Každoročně ve spolupráci s obcemi snižujeme množství odpadů ukládaných na skládky (viz zde). Obcím nabízíme výrazné zefektivnění systémů třídění do barevných popelnic (popelnice přímo do domů). To funguje ruku v ruce s viditelným snížením množství produkovaných směsných komunálních odpadů (SKO). Příkladů jsou již desítky - obcí a měst, velkých i malých. A je zřejmé, že to funguje. A chtějí to další a další obce. Zbytkové odpady chceme dále třídit. Materiálově využitelnou část směrovat do recyklace, energeticky bohatou frakci do certifikovaných paliv z odpadů, k využití v k tomu určených energetických zdrojích. Nevyužitelný a silně zredukovaný zbytek skončí na skládce.
Podporujme recyklaci, nikoli však zdražením poplatků obcím, ale daňovým zvýhodněním recyklovaných výrobků
K tomu, aby obce postupně plnily evropské odpadové cíle, můžeme pomoci i tak, že podpoříme rozvoj dalších recyklačních kapacit. Ale ne tak, že je zaplatí obce a města ve formě násobně navýšených skládkovacích poplatků. Poplatků, kterými zajistí velmi výhodnou návratnost a bezpečnost soukromých investic do drahých technologií. Proč by to obce měly dělat? My doporučujeme motivační cestu podpory, nikoli represivní. Doporučujeme daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků, recyklátů, druhotných surovin, snížení zdanění a ceny práce v recyklačním průmyslu a za třetí, závazek státu, aby ve veřejných zakázkách využíval také recyklované výrobky. To jsou skutečná a praktická opatření. To je funkční a logická motivace, nikoli trest.
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s odkazem na květnové číslo časopisu Odpadové fórum
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články
Většina obcí zasílá nesouhlasná usnesení zastupitelstev k navrhovanému zdražení zákonných poplatků
Odpady: Stanovisko SMS ČR k odpadové legislativě a dopisu oborových svazů na obce a města
Anketa obcí: Víc než tisíc tři sta obcí se vyjádřilo k odpadovému hospodářství
Město straší zdražení odpadu, nárůst může být až čtyřnásobný
Česká televize: Poplatek za ukládání odpadu na skládkách
TV Prima - zdražovací novela má vyvotřit prostor investorům, dopady na obce však neřeší
Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad
Obce se bojí zvýšení poplatku za skládkování, zatížil by rodiny
iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero
ČT: MŽP chce 4 nové spalovny v ČR
ČT: Češi zbytečně zaplatí za spalovny vysoké poplatky. EU spalovny nepodporuje