Radiožurnál: Zálohovat, nebo třídit?
Česká republika patří mezi země s nejefektivnějším systémem sběru tříděného odpadu. I přesto se stále diskutuje o tom, zda by nebylo efektivnější přejít na systém zálohovaných PET lahví. Český rozhlas Radiožurnál pozval do ranního interview Petra Havelku z České asociace odpadového hospodářství (ČAOH).
Audiozáznam celého rozhovoru je k dispozici pod tímto odkazem
Zálohování funguje už 15 let třeba v Německu, kde se za každou PET lahev při nákupu platí záloha 25 centů, tedy necelých 7 korun. V roce 2017 tam lidé díky tomu vrátili do oběhu 98 procent PET lahví. Systém funguje už několik let taky v Dánsku nebo v Chorvatsku.
A nově by se k nim mohlo připojit i Slovensko. Tamní vláda minulý týden totiž schválila návrh zákona o zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. Vratná záloha za PET lahve by byla 12 centů, tedy zhruba 3 koruny a 10 centů za plechovku, tedy víc než 2 koruny. Systém by se na Slovensku mohl spustit v roce 2022.
Umíme třídit, zálohy nepotřebujeme
Výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka ale v zavedení systému vratných PET lahví v České republice velký smysl nevidí. Česko totiž podle něj už nyní plní cíle Evropské unie v třídění odpadu stanovené pro rok 2025.
„Z deseti PET lahví uvedených na trh se nám současným systémem pomocí barevných popelnic daří vytřídit zhruba osm, což je velmi dobré číslo. Pro srovnání ve Francii jsou to z deseti lahví dvě. Tam tedy zavedení zálohového systému na PET lahve dává smysl, v České republice v tom mnoho smyslu nevidíme,“ říká Petr Havelka (více zde a zde).
Jiný systém, ale stejný osud PET lahví
Debata o zavedení zálohovaného systému se u nás rozvinula už v roce 2008 a nakonec vedla k tomu, že Česko se vydá cestou systematického třídění odpadu. Do sběrné sítě se od té doby investovaly miliardy korun, které by přechodem na nový systém ztratily na hodnotě.
Přitom zálohované lahve by čekal stejný osud jako lahve vyhozené do žlutého kontejneru, tedy rozdrcení a recyklace. Žádnou z PET lahví prodaných pod zálohou totiž z hygienických důvodů není možné znovu naplnit.
Drahá změna bez efektu
Navíc zálohované PET lahve mají podle Petra Havelky také větší nároky na skladování a další zpracování: „Zavedení zálohového systému by Českou republiku přišlo zhruba na 4,5 miliardy korun a roční náklady jeho provozu se odhadují asi na 1,42 miliardy korun.“
„Jde tedy o vysoké náklady a zásadní otázka je, jestli to má smysl, pokud se s vysbíranými PET lahvemi nakonec stane úplně to samé jako s těmi vyhozenými do žlutých kontejnerů,“ uzavírá výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství.
Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál - https://radiozurnal.rozhlas.cz/zalohovat-nebo-tridit-melo-se-cesko-pripojit-k-zemim-ktere-vsadily-na-system-7956311
Ke stažení
1. Studie CETA zadaná Ministerstvem životního prostředí k otázce zálohování PET lahví v ČR:
studie-pet-ceta-2019-2.pdf [ 1.23 MB, PDF ]
stanovisko Svazu měst a obcí ČR obsažené jako příloha studie CETA: vyjadreni-smo-k-zaloham-na-pet.pdf [ 2.14 MB, PDF ]
2. Podrobná pozice ČAOH k zavedení záloh na PET lahve v ČR, včetně odůvodnění
Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) k celé problematice možného zavedení záloh v podmínkách České republiky připravila shrnující materiál již v lednu 2019. V tomto materiálu je definovaná i výrazná většinová pozice členů ČAOH, tedy celé ČAOH, k tématu možného zavedení záloh na PET lahve v České republice.
ČAOH - Zálohování PET lahví v ČR: caoh---zalohovani-pet-lahvi-v-cr-f-web.pdf [ 896.16 kB, PDF ]
3. Audiozáznam rozhovoru Českého rozhlasu
Audiozáznam rozhovoru Českého rozhlasu Radiožurnálu s Petrem Havelkou k tématu záloh na PET lahve v ČR: ranni-interview-radiozurnal-2019-06-04.mp3 [ 5.2 MB, MP3 ]
4. MOJE ODPADKY - VIDEOKLIP K TÉMATU MOŽNÉHO ZÁLOHOVÁNÍ PET lahví
- více práce, za kterou nebudete oceněni, ale ještě za ni zaplatíte. A přínos pro životní prostředí? Minimální, ne-li spíše hrozba z pohledu spotřeby pohonných hmot a úrovně separace zbylých plastových obalů.
Pravidelné zasílání novinek z webu ČAOH získáte po vložení vaší emailové adresy na titulní straně webu v sekci "Novinky emailem"
Související články
Jedenáct potřebných nástrojů na podporu recyklace
Nový zákon - Odpovědi ČAOH na dotazy týdeníku Ekonom
Videozáznam prezentace ČAOH z konference Nakládání s komunálním odpadem po roce 2024
Odpovědi na dotazy Hospodářských novin k nové odpadové legislativě
Polemika Odpadového fóra - Roztočení cirkulárního kola - klíčová je POPTÁVKA
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Desatero moderního odpadového hospodářství
Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů
Moderní obec: Jak směřovat k lepší recyklaci?
Seminář ve sněmovně - Kdy lze čekat změny v odpadové legislativě?
Český rozhlas: Kdo nechce, aby se efektivně třídil odpad?
Deník: Vyhláška o odpadech prodraží výstavbu recyklačních zařízení
Výstupy z celorepublikové konference - Obce a města odmítají přísnější nastavení, než požaduje EU
Město straší zdražení odpadu, nárůst může být až čtyřnásobný
Česká televize: Poplatek za ukládání odpadu na skládkách
TV Prima - zdražovací novela má vyvotřit prostor investorům, dopady na obce však neřeší
Obce odmítají zvýšení poplatků za odpad
Obce se bojí zvýšení poplatku za skládkování, zatížil by rodiny
iDNES: Jak může stát podpořit recyklaci? Firmy navrhly odpadové desatero
ČT: MŽP chce 4 nové spalovny v ČR
ČT: Češi zbytečně zaplatí za spalovny vysoké poplatky. EU spalovny nepodporuje
euro-konf-odpady-program.pdf [ 166.66 kB, PDF ]
euro-konf-odpady.pdf [ 161.73 kB, PDF ]