Skleněný odpad jako izolační materiál
Sklo nemusí sloužit jen jako obalový materiál. Pěnové sklo REFAGLASS, které vyrábí jeden z členů České asociace odpadového hospodářství, společnost Recifa, představuje moderní a ekologický způsob tepelné izolace staveb. Vyrábí se z recyklovaného skla a samo je také stoprocentně recyklovatelné.
„Pěnové sklo má ve stavebnictví velkou budoucnost, neboť je na rozdíl od jiných izolačních materiálů opakovaně recyklovatelné, inertní, nehořlavé, zcela bezpečné pro životní prostředí a vyrábí se ze skleněného odpadu,“ dodává Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství, jejímž je společnost Recifa členem.
Pěnové sklo REFAGLASS nahrazuje běžné tepelně izolační stavební materiály, jako je polystyren, skelná a minerální vata, pemza nebo materiály na bázi expandovaného jílu. Je možné ho použít nejen k tepelné izolaci a drenáži staveb (základové desky, podlahy, stropy), ale také k odlehčení půdy, ke stabilizaci a odvodnění svahů při budování silnic a inženýrských staveb. Jeho vlastnosti jsou dobře využitelné při stavbě nízkoenergetických domů, či domů se zelenými střechami. Česká společnost Recifa se spolu s dceřinou firmou AMT Příbram sama zabývá svážením a zpracováváním odpadu, což jí umožňuje nabízet pěnové sklo REFAGLASS za výhodou cenu. Firma také přijímá množství občany vytříděného skla od dalších společností a je jedním z největších recyklátorů v ČR.
Pěnové sklo se vyrábí ze separovaného skleněného odpadu, který se na recyklační lince vyčistí a rozdrtí. Takto vzniklá druhotná surovina se dále upravuje na skleněnou moučku. Ta se v následném výrobním cyklu po přidání dalších přísad používá k výrobě pěnového skla REFAGLASS.
Česká asociace odpadového hospodářství dlouhodobě podporuje podobné aktivity svých členů, které přispívají k vysokému procentu využití recyklovatelných odpadů v České republice. ČAOH vnímá cestu vysokého stupně třídění a recyklace jako jednu z klíčových aktivit i pro odpadové hospodářství v České republice, což je plně v souladu s aktuální odpadovou strategií Evropské unie. Jednou z důležitých výhod takového nakládání s odpady je také tvorba pracovních míst a zvyšování zaměstnanosti.
Níže je k dispozici obrázková galerie, která ukazuje samotné pěnové sklo a některé možnosti jeho využití:
Obr. 1: Pěnové sklo REAFAGLASS
Obr. 2: Rozdrcením skla a jeho následnou úpravou vzniká skleněná moučka, ze které se pěnové sklo vyrábí
Obr. 3: Pěnové sklo slouží jako skvělá izolace podlah a stropů
Obr. 4: Lze ho využít například i k izolaci zahradních bazénů
Článek je rovněž k dispozici ve formátu pdf s přímo vloženými obrázky - zde- caoh-sklo-jak-ho-neznate-final-pro-web.pdf [ 167.5 kB ]
Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)