Závěry z prezentace ČAOH na semináři ve sněmovně
Na řadě probíhajících online seminářů se nyní skloňuje nová odpadová legislativa. V poslední době nejvýznamnějším byl seminář v Poslanecké sněmovně. Téma bylo klíčové, a sice, zda s novou legislativou směřujeme k oběhovému hospodářství nebo nikoli. Web ČAOH již přinesl podrobnou informaci o příspěvcích všech přednášejících, včetně jejich audiozáznamů. Aktuálně přinášíme podstatné slidy z prezentace ČAOH, které se zabývají nynějším vývojem.
Petr Havelka na semináři ve svém příspěvku nejprve stručně shrnul základní cíle, které musí Česká republika naplnit, aby vyhověla svým závazkům stejně, jako ostatní státy EU. Připomněl, že nová legislativa chce efektivněji působit nejen na konci výrobkového cyklu, tedy u odpadů, ale také za jeho začátku, u výrobců, u volby samotných materiálů, jejich recyklovatelnosti, u rozšířené odpovědnosti výrobců apod.
Evropa vyzývá členské státy
Na samostatném slidu shrnul dlouhodobé evropské cíle, které se postupně v legislativě EU naplňují a které se rovněž přenášejí do národních legislativy, včetně té české.
Nástroje na podporu recyklace
Dále se věnoval tomu, jaké podpůrné nástroje je třeba zavést, aby se odpady odkloněné ze skládek dařilo v dlouhodobém horizontu systémově přiklánět do recyklace, a to v míře dle závazného požadavku evropkých směrnic. Zde odkázal na pracovní skupinu RecHelp, které je ČAOH jedním ze zakládajících členů a připomněl jejích stále platných Jedenáct nástrojů na podporu recyklace.
Desatero moderního odpadového hospodářství vyhlášené již dříve největšími profesními svazy v České republice
Dále podtrhl trvající platnost již dříve vyhlášeného Desatera moderního odpadového hospodářství, které již v době přípravy nové odpadové legislativy daly dohromady tři nějvětší profesní svazy působící v oblasti svozu a zpracování odpadů v České republice, tedy Spolek veřejně prospěšných služeb, Sdružení komunálních služeb a Česká asociace odpadového hospodářství. Čas jednoznačně ukázal, že zde již před několika lety definované body byly a jsou zcela na místě a že odpadové hospodářství bez nich nebude schopno definovaných požadavků dosáhnout.
Jakými cestami jdeme a o co se snažíme
V další části prezentace stručně shrnul dosavadní směřování a snahy řady společností v odpadovém hospodářství v České republice a podtrhl hlavní principy, které byly doposud sledovány a ze kterých se vychází i pro další období.
Co zatím nefunguje a co je třeba zlepšit
Na závěrečných slidech prezentace Petr Havelka shrnul řadu bodů, které zatím nefungují bez problémů a na které je třeba se v dalším období efektivně zaměřit. Věnoval se mimo jiné i aktuálnímu a stále trvajícímu problému se zásadním nedostatkem kapacit pro uplatněnní výmětů z třídění plastů (více zde a zde). Tedy situací, která v návaznosti na nový zákon znamenala pro širokou část obcí již více než dvojnásobné zdražení svozu plastů a která bohužel stále není ani zdaleka vyřešena. Komentoval i neutěšený stav se stále chybějícími prováděcími předpisy k nové odpadové legislativě. Komentoval potřebu co nejrychlejšího vydání aktualizovaného Plánu odpadového hospodářství ČR (ten stávající je až z roku 2014 a je zcela zastaralý), do kterého jeho třeba konečně zavést závazné cíle z již 2 roky platných evropských směrnic. V tomto bodě komentoval celkem 17 aktivit, na kterých je třeba dále pracovat, abychom odpadové hospodářství směřovali k původnímu názvu semináře, tedy k hospodářství oběhovému. Řada bodů celkem koresponduje i s komentáři nedávné reportáže České televize, která měla jako hlavní téma skutečnost, že ani s novou odpadovou legislativou se nadaří směřovat komunální odpady do předepsané recyklace - odkaz na repotáž zde.
Ke stažení
Celá prezentace Petra Havelky z České asociace odpadového hospodářství je k dispozici pod tímto odkazem
Plný audiozáznam je prezentace je k dispozici níže
Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství, www.caoh.cz