Na sociálních sítích se tak množí na jedné straně příspěvky znechucených Rakušanů a na straně druhé kousavé vzkazy Němců, kteří jsou na zálohy zvyklí od roku 2003 a velké problémy s nimi nemají. Příklady těch nejzajímavějších shromáždil web Neue Osnabrücker Zeitung.
Například Rakušanka Nadja sdílela na TikToku krátké video s desítkami balení vody v PET lahvích, které těsně před koncem roku pořídil její přítel. V komentáři pak vysvětlila motivaci následně: „Abychom lahve nemuseli všechny vracet, ale mohli je jednoduše vyhodit do odpadu.“
Vzhledem k tomu, že rakouská vláda označovala zavedení záloh za „důležitý krok směrem k udržitelnosti, ochraně životního prostředí a snižování odpadu“, minimálně v tomto případě vedl zálohový systém k pravému opaku, konstatuje web noz.de.
Nadja a její přítel nejsou přitom jediní, kdo si pořídil zásoby ještě bez záloh. Další Rakušan sdílel „sbírku“ energetických nápojů a ledových čajů s drsnou poznámkou: „Zásob mám dost, žíznit nebudu. Na zálohy kašlu.“
Proti zálohám se ohradila i pravicová strana Svobodných. Vedle rostoucích nákladů na energie a logicky dražších potravin kvůli zvýšeným cenám energií je zálohový systém dalším přímým zásahem do peněženek Rakušanů,“ uvedl poslanec Richard Punz.
Podle něj si velká rodina s běžnou spotřebou deseti nápojových plechovek nebo lahví denně připlatí měsíčně 75 eur. „Kdo má děti, ví, jak malá je pravděpodobnost, že plechovky a plastové lahve zůstanou zcela neporušené, aby bylo možné je vrátit. A pokud třeba důchodcovský pár žije na venkově a už není mobilní, zůstanou jim zvýšené náklady, případně budou muset mít dostatek místa na skladování zálohovaných obalů,“ dodává Punz.
Stesky Rakušanů vzbudily pobavení na druhé straně hranice – u Němců. V Německu funguje záloha na PET lahve a plechovky už od roku 2003 a po tak dlouhé době už to jako téma nikomu nepřijde. Což je jeden z hlavních motivů vzkazů na sociálních sítích.
„Na to, aby si na zálohované obaly pořídili jednoduše pytel a na konci měsíce ho vzali sebou na velký nákup zpět do obchodu, Rakušané ještě nepřišli. Člověk by si mohl myslet, že jsou ve všem o dvacet let pozadu,“ napsal v reakci na rakouské nářky jeden z uživatelů sítě X.
„Miluju názory Rakušanů na zálohování. Jsou kouzelně hloupé: KDE NA TO MÁM VZÍT MÍSTO? KDO NA TO MÁ ČAS?“ přidal se další.
V Česku prošel návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek vládou loni v říjnu. Novelu zákona o obalech musí ještě schválit parlament. Nesešlapané a neponičené lahve a plechovky by měly v případě přijetí návrhu vykupovat za čtyři koruny obchody a také benzinové pumpy s plochou nad 50 metrů čtverečních.